Սեպտեմբերի կեսերին ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը կոճերի վիրահատության է ենթարկվել եւ այժմ Փհենյանի հիվանդանոցում է, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»` վկայակոչելով  Chosun Ilbo թերթը:
Թերթը պնդում է, որ Կիմ Չեն Ընը աջ կոճը վնասել էր դեռեւս հունիսին`ստուգայցերից մեկի ժամանակ, եւ քանի որ երկար ժամանակ անտեսել էր  վնասվածքը, երկու ոտքից էլ սկսել էր կաղալ:
Ըստ թերթի` ԿԺԴՀ-ի առաջնորդը վերականգնողական  փուլ է անցնում մայրաքաղաքի  Bonghwa Clinic հիվանդանոցում, որտեղ ավանդաբար բուժվում են կուսակցական բարձրաստիճան գործիչները: Կիմ Չեն Ընի հիվանդանոցը եւ հիվանդասենյակը խիստ հսկթղության տակ են:
Հարավկորեական որոշ լրատվամիջոցներ հայտնել են, որ Կիմ Չեն Ընը հանրության առաջ չի երեւացել սեպտեմբերի 3-ին Փհենյանում համերգի այցելելուց հետո, իսկ  նախորդ միջոցառումների տեսագրությունները կարող են վկայել, որ նա հիվանդ է:
Արեւմտյան մամուլը նույնպես նշել է, որ Փհենյանում հերթական միջոցառման ժամանակ ԿԺԴՀ առաջնորդը նկատելի կաղում էր:

Лидер КНДР Ким Чен Ын в середине сентября перенес операцию на лодыжках и сейчас находится в клинике Пхеньяна, сообщает агентство РИАНовости со ссылкой на газету Chosun Ilbo.
Как утверждает издание, Ким Чен Ын повредил правую лодыжку еще в июне во время одной из инспекционных поездок, и, поскольку долгое время игнорировал травму, в итоге захромал на обе ноги.
По данным издания, лидер КНДР проходит курс реабилитации в столичном госпитале Bonghwa Clinic, в котором традиционно лечатся высокопоставленные партийные деятели. Госпиталь и палата самого Ким Чен Ына взяты под усиленную охрану.
Некоторые южнокорейские СМИ сообщали, что Ким Чен Ын не появлялся на публике после посещения концерта в Пхеньяне 3 сентября, а видеоматериалы с предыдущих мероприятий лидера КНДР могут указывать на то, что он болен.