Կասպյան 4-րդ գագաթաժողովի արդյունքներով «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի համալրման առումով ե՛ւ Իրանի, ե՛ւ Ռուսաստանի կողմից իրական գործողություններ են ձեռնարկվել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց քաղաքագետ-իրանագետ, Ռազմավարական մշակույթի հիմնադրամի փորձագետ Կարինե Գեւորգյանը:
Անդրադառնալով Կասպյան գագաթաժողովի արդյունքներին եւ ընդունված որոշումներին՝ նա նշեց, որ բացի Կասպից ծովի կարգավիճակից՝ այդ հանդիպումը եւս մեկ կարեւոր ասպեկտ է ունեցել. «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքը:
«Այդ թեման քննարկվել է: Ե՛վ Իրանի, ե՛ւ Ռուսաստանի կողմից տրանսպորտային այդ միջանցքի համալրման առումով իրական գործողություններ են ձեռնարկվել, եւ այն, որ մերձկասպյան հինգ երկրները մասնակցելու են այդ միջանցքին, շահեկան է բոլոր կողմերի համար»,- ընդգծեց Կարինե Գեւորգյանը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 29-ին Աստրախանում կայացած Կասպյան 4-րդ գագաթաժողովի ընթացքում նշվել է, որ նոր գլոբալ նախագծերի համար նաեւ հզոր ենթակառուցվածքներ են անհրաժեշտ: Հեռանկարային նախագծերից մեկն էլ՝ «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքը, Արեւմտյան եւ Հյուսիս-արեւմտյան Եվրոպայի երկրները Ռուսաստանի, Կասպյան ավազանի եւ Իրանի միջոցով կապելու է հարավային Ասիայի հետ:
Ծրագրվում է նաեւ երկաթուղային օղակ ստեղծել Կասպից ծովի շուրջ եւ համակարգում ներառել տարածաշրջանի հիմնական նավամատույցները: Գագաթաժողովի մասնակիցները խոստովանել են, որ այդ միասնական օրգանիզմը կարագացնի բեռների մատակարարումը եւ ներդրումներ կգրավի:

По результатам 4-го саммита Каспийского моря в плане оснащения транспортного коридора «Север – Юг» и Ираном, и Россией были предприняты реальные действия. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила политолог-иранист, эксперт Фонда стратегической культуры Карине Геворкян.
Коснувшись результатов и принятых решений на Каспийском саммите, она отметила, что, кроме статуса Каспийского моря, был еще один очень важный аспект этой встречи – транспортный коридор «Север – Юг». «Эта тема обсуждалась. В плане оснащения транспортного коридора кое-какие реальные действия были предприняты и Ираном, и Россией, и то, что страны пяти прикаспийских государств будут участвовать в этом транспортном коридоре, выгодно для всех сторон», - подчеркнула Карине Геворкян.
Напомним, что 29 сентября в ходе 4-го Каспийского саммита в Астрахани было подчеркнуто, что для новых глобальных проектов нужна и мощная транспортная инфраструктура. Один из перспективных проектов - транспортный коридор «Север – Юг» свяжет страны Западной и Северо-Западной Европы с южной Азией через Россию, Каспийский бассейн и Иран. Планируется создать и железнодорожное кольцо вокруг Каспия и добавить в систему основные порты региона. Этот единый организм, признали участники саммита, ускорит доставку грузов и привлечет инвестиции.