Մինչեւ  2050թ. արեւային էներգիան աշխարհում էլեկտրականության հիմնական աղբյուրը կդառնա, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ մեջբերելով Միջազգային էներգետիկական գործակալության տնօրեն Մարիա վան դեր Հուվենին:
«Ֆոտոէլեկտրական մոդուլների եւ համակարգերի արժեքի արագ կրճատումը առաջիկա տասնամյակներին արեւային էներգիայի օգտագործման նոր հեռանկարներ է ստեղծում», - նշելէ  Հուվենը:
Ըստ փորձագետների՝ արեւային էներգիայի մշակումը էժանանում է: Վերջին մի քանի տարիներին դրա արժեքը նվազել է մի քանի անգամ: Ըստ կանխատեսումների՝ շրջակա միջավայրի աղտոտման դեմ կառավարական պայքարի ֆոնին արեւային էներգիան հրապուրիչ կդառնա մասնավոր ներդրողների համար:

Солнечная энергетика станет к 2050 году основным источником электричества в мире, сообщает Gazeta.ru, цитируя исполнительного директора Международного энергетического агентства Марию ванн дер Хувен.
«Быстрое сокращение стоимости фотоэлектрических модулей и систем в последние несколько лет открывает новые перспективы для использования солнечной энергии в качестве основного источника электричества в ближайшие годы и десятилетия», - отметила Ванн дер Хувен.
По расчетам экспертов, выработка солнечной энергии стремительно дешевеет. За последние несколько лет ее стоимость снизилась в несколько раз. По прогнозам экспертов, на фоне правительственной борьбы против загрязнения окружающей среды при выработке электричества из традиционного топлива, солнечная энергетика станет привлекательной для частных инвесторов.