Գյումրիում մանր ու միջին բիզնեսով զբաղվող գրեթե բոլոր առեւտրականները այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ի վաղ առավոտյան, նորից հավաքվել են կենտրոնական շուկայի մոտ, փակել  կենտրոնական փողոցներն ու հայտարարել գործադուլ:
Գյումրիում NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ հավաքվել են ավելի քան 500 գյումրեցիներ: Այստեղ են նաեւ մեծ թվով ոստիկաններ:
«Մենք պահանջում ենք մեր պատգամավորներին, որոնց ընտրել ենք ժամանակին: Թող գան, մեր նեղ օրվան մեր կողքին կանգնեն ու տան մեր օրվա հացի կռվի պատասխանը: Ո՞ւր են մեր մարզային իշխանությունները, մենք ոչ մարզպետ ունենք, ոչ էլ քաղաքապետ: Կանգնելու ենք էնքան, մինչեւ շիրակցի պատգամավորներից մեկը մոտենա»,- զայրացած ասում են առեւտրականները:
Նրանց խոսքով՝ միայն պատգամավորների գալուց հետո քայլերթով կշարժվեն մինչեւ Շիրակի մարզպետարան:
Նշենք, որ Շիրակի մարզից մեծամասնականով ընտրված 4 պատգամավոր կա՝ ԲՀԿ-ական Մարտուն Գրիգորյան, ՀՀԿ-ական Արման Սահակյան, Աշոտ Աղաբաբյան եւ Մուշեղ Պետոյան:

В армянском городе Гюмри почти все торговцы, занимающиеся малым и средним бизнесом, с раннего утра 1 октября вновь собрались у центрального рынка, перекрыли центральные улицы и объявили забастовку в знак протеста против нового закона Армении «О налоге с оборота».
Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am в Гюмри, собралось более 500 человек. На место прибыло также большое число полицейских. «Мы требуем, чтобы наши депутаты, которых мы когда-то избрали, пришли и в это трудное для нас время стояли рядом с нами», – говорят торговцы, отмечая, что только после прибытия депутатов они пройдутся шествием к зданию Ширакской областной администрации.
Напомним, что с 1 октября вступает в силу новый закон «О налоге с оборота», согласно которому торговцы на ярмарках должны представлять документы о товарообороте в соответствующие органы, в противном случае будут оштрафованы. Однако представители крупного бизнеса часто не выдают документов о товарах малым и средним предпринимателям.