Հայաստանը հոկտեմբերի 10-ին կստորագրի ԵՏՄ-ին անդամակցության մասին պայմանագիրը, եւ հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից Հայաստանի անդամակցությունն այդ կառույցին իրականություն կդառնա: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ն, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ պայմանագրում այն դրույթը, որը նախատեսում է մաքսակետի տեղադրում Հայաստանի եւ ԼՂՀ սահմանին, ամենաֆորմալ կետն է պայմանագրի նախագծում: Մինասյանը հավաստիացրեց, որ անհնար է որեւէ ձեւաչափ, որտեղ Հայաստանը եւ Ղարաբաղը ռազմաքաղաքական եւ տնտեսական միություն չկազմեն:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի հետ Ղազախստանի եւ Բելառուսի հակասություններին, այդ թվում ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ կապված, քաղաքագետն ընդգծեց. «Իրականում Հայաստանն ավելի շատ պատճառ էր Ղազախստանի եւ Բելառուսի համար, որպեսզի լուծեն որոշակի խնդիրներ Ռուսաստանի հետ: Հայաստանի անդամակցության գործոնը հարմար առիթ էր Աստանայի ու Մինսկի համար, որ օգտագործեն այն որպես լծակ ռուսական կողմից ավելի բարենպաստ պայմաններ պոկելու համար»: Ղազախստանի դեպքում, ըստ նրա, տեղ է գտել նաեւ թյուրքական համերաշխությունը:

Армения 10 октября подпишет договор о присоединении к Евразийскому экономическому союзу, и с 1 января будущего года ее членство в ЕАЭС станет реальностью. Об этом на пресс-конференции 1 октября заявил заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
По его словам, положение, из которого вытекает вероятность установления таможенного пункта между Арменией и Нагорным Карабахом, является самым формальным положением в проекте договора. Невозможен какой-либо формат, заверил политолог, где Нагорный Карабах и Армения не составляли бы военно-политический и экономический союз.
Коснувшись противоречий России с Казахстаном и Белоруссией, в том числе в связи со вступлением Армении в ЕАЭС, Сергей Минасян подчеркнул: «На самом деле Армения была больше причиной для Беларуси и Казахстана, чтобы решать определенные проблемы с Россией. Фактор вступления Армении был удобным поводом так для Астаны, так и для Минска, чтобы использовать его в качестве рычага для получения благоприятных условий с российской стороны». В случае с Казахстаном, добавил он, имело место также явление тюркской солидарности, но все это – больше формальные проявления, нежели реальные.