Հայաստանը հոկտեմբերի 10-ին կստորագրի ԵՏՄ-ին անդամակցության մասին պայմանագիրը, եւ հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից Հայաստանի անդամակցությունն այդ կառույցին իրականություն կդառնա: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ն, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ պայմանագրում այն դրույթը, որը նախատեսում է մաքսակետի տեղադրում Հայաստանի եւ ԼՂՀ սահմանին, ամենաֆորմալ կետն է պայմանագրի նախագծում: Մինասյանը հավաստիացրեց, որ անհնար է որեւէ ձեւաչափ, որտեղ Հայաստանը եւ Ղարաբաղը ռազմաքաղաքական եւ տնտեսական միություն չկազմեն:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի հետ Ղազախստանի եւ Բելառուսի հակասություններին, այդ թվում ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ կապված, քաղաքագետն ընդգծեց. «Իրականում Հայաստանն ավելի շատ պատճառ էր Ղազախստանի եւ Բելառուսի համար, որպեսզի լուծեն որոշակի խնդիրներ Ռուսաստանի հետ: Հայաստանի անդամակցության գործոնը հարմար առիթ էր Աստանայի ու Մինսկի համար, որ օգտագործեն այն որպես լծակ ռուսական կողմից ավելի բարենպաստ պայմաններ պոկելու համար»: Ղազախստանի դեպքում, ըստ նրա, տեղ է գտել նաեւ թյուրքական համերաշխությունը:

YEREVAN. – On October 10, Armenia will sign the Eurasian Economic Union (EaEU) Treaty, and as of January 1 of next year, its accession to this organization will become a reality.
Armenia-based Caucasus Institute Deputy Director, political analyst Sergey Minasyan noted the aforesaid at a press conference on Wednesday.
In his words, the provision, which stipulates the setting up of a customs checkpoint on the border between Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), is the most formal point in the draft treaty. Minasyan assured that it is impossible to have any format where Armenia and Karabakh do not form a politico-military and an economic union.
Commenting on Russia’s present-day disagreement with Kazakhstan and Belarus, including with respect to Armenia’s EaEU accession, the analyst stressed, in particular: “Armenia’s accession factor was a good opportunity for [official] Astana and Minsk to use it as a lever for snatching more favorable conditions from the Russian side.”