Ռուսաստանը կորցրել է միջազգային հանրության վստահությունը, եւ այն կվերադարձնի միայն Ուկրաինայի տարածքից իր զորքերի դուրսբերումից հետո: Ըստ MIGnews-ի՝ այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ դիտարկման հանձնախմբի ղեկավար, գլխավոր զեկուցող Շտեֆան Շեննահը:
Նա, միաժամանակ, նշել է, որ Ուկրաինայում գոյություն ունեն ներքին գործոններ, որոնք նպաստել են այդ միջամտությանը: Շեննահը նման գործոնների թվին է դասում պետական հաստատությունների գործունեության ոչ բավարար հստակությունը, կոռուպցիան, օլիգարխների շահերի միջեւ պայքարը:
Շտեֆան Շեննահն անհանգստություն է հայտնել հակամարտության գոտում մարդասիրական իրավիճակի կապակցությամբ: Ուկրաինայի հարցով համազեկուցող Մայլիս Ռեփսն իր հերթին հավելել է, որ ուկրաինական իշխանությունները պետք է իրականացնեն օրենսդրության ոլորտում խոստացած բարեփոխումները:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Դանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Միքայել-Աաստրուպ Էնսենն ավելի վաղ՝ ԵԱՀԿ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում, հայտարարել էր, որ եթե Ռուսաստանն իր զորքերը դուրս չբերի Ուկրաինայից, անհրաժեշտ կլինի նրան բացառել Եվրախորհրդից:

Россия потеряла доверие международного сообщества, и вернет его только после вывода своих войск с территории Украины, передает MIGnews заявление главного докладчика, главы Мониторингового комитета ПАСЕ Штефана Шеннаха.
Он одновременно отметил, что в Украине существуют внутренние факторы, которые способствовали этой интервенции. К таким факторам политик относит недостаточную четкость в функционировании госучреждений, коррупцию, борьбу между интересами олигархов.
Шеннах выразил обеспокоенность гуманитарной ситуацией в зоне конфликта в Украине. Другой содокладчик по вопросам Украины Майлис Репс добавила, что украинская власть должна воплощать обещанные реформы в законодательной сфере.
Источник напоминает, что депутат датского парламента Микаэль-Ааструп Энсен ранее в рамках осенней сессии ПАСЕ заявил, что если Россия не выведет свои войска из Украины, то ее нужно исключить из Совета Европы.