ԱԺ-ի նախագահի հետ կառավարության եւ պատգամավորական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հանդիպումը անարդյունք էր, քանի որ կողմերից յուրաքանչյուրը մնաց «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի հարցում սկզբունքորեն իր կարծիքին: Այդ մասին այսօր` հոկտեմբերի 2-ին, լրագրողներին հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: «Կառավարության դիրքորոշումն այնպիսին է, որ օրենքը կկիրառվի, եւ մեր առաջարկված փոփոխությունները անընդունելի են: Միայն ֆինանսների նախարարի հրամանի հիման վրա անորոշ ժամանակով այն չի կշրջանցի փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչնեին», - հստակեցրեց Մելքումյանը:
ՀԱԿ պատգամավորական խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի խոսքով` տվյալ պահին քննարկումը մտել է փակուղի: «Մենք հույս ունեինք, որ կառավարությունը փոխզիջումների կգնա, սակայն դա տեղի չունեցավ: Իշխող հանրապետական կուսակցությունը լիովին սատարեց կառավարությանը», - նշեց ընդդիմադիրը:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքը, ըստ որի տոնավաճառների աշխատողները իրենց ապրանքաշրջանառության վերաբերյալ փաստաթղթեր պետք է ներկայացնեն հարկային մարմին։ Նոր փոփոխությամբ՝ առաջին անգամ փաստաթուղթ չներկայացնելու դեպքում ձեռնարկությունը նախազգուշացում է ստանում, երկրորդ անգամ՝ տուգանվում 20 հազար դրամի չափով, երրորդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 տոկոսի չափով: Կառավարությունը նոր օրենքը հիմնավորում է խոշոր բիզնեսը հարկային դաշտ բերելու անհրաժեշտությամբ։

Встреча представителя Правительства и парламентских фракций у спикера Национального Собрания Армении оказалась безрезультатной, так как каждая из сторон принципиально осталась при своем мнении касательно закона «О налоге с оборота». Об этом в беседе с журналистами 2 октября заявил депутат парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян, по итогам встречи. «Позиция Правительства такова, что закон будет применен, и предложенные нами изменения неприемлемы. Только на основании указа министра финансов на неопределенное время не будут трогать представителей малого и среднего бизнеса», - пояснил Мелкумян.
По словам секретаря парламентской фракции Армянского национального конгресса Арама Манукяна, на данный момент обсуждение зашло в тупик. «Мы надеялись, что Правительство пойдет на компромиссы. Однако этого не произошло. Парламентская фракция правящей партии полностью    поддержала Правительство», - отметил оппозиционер.
Напомним, что с 1 октября вступил в силу новый закон «О налоге с оборота», согласно которому торговцы на ярмарках должны представлять документы о товарообороте в соответствующие органы, в противном случае будут оштрафованы. Однако представители крупного бизнеса часто не выдают документов о товарах малым и средним предпринимателям.