Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելն անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին, նշելով, որ ինքը հույս ունի, որ «Թուրքիան կմտածի այդ մասին»:
Հարցին, թե արդյոք անհանգստացնող չէ՞ Թուրքիայի քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում, դեսպանը պատասխանել է. «Մենք հույս ունենք, որ Թուրքիան մոտակա տարիներին կմտածի այդ հարցի մասին»:
Դիվանագետի խոսքով՝ փոքր միջոցառումների կողքին իրենք ուզում են, առաջին հերթին, հարգել Առաջին աշխարհամարտի  զոհերի հիշատակը:
«Բայց այդ միջոցառումների միջոցով մենք ուզում ենք նաեւ նայել ապագային ու ցույց տալ, որ հին թշնամությունը հաղթահարելու հնարավորություն կա»,-նշել է Մորելը:
Նա հավելել է, որ Առաջին աշխարհամարտը Եվրոպայում ավարտվել է, բայց դա եւս մեծ ջանքեր է պահանջել, ուժեղ դիմադրություն է եղել: «Իհարկե, պետք է ներողություն խնդրել, հաշտեցման ուղիներ գտնել: Պետք է նկատել, որ թուրք հասարակության մեջ որոշակի առաջընթաց կա: Այսինքն կարելի է ասել, որ առաջընթացը հույս կա»,-ընդգծել է դեսպան Մորելը:

YEREVAN. – Germany hopes that Turkey will think about Armenian issue in the next few years, Ambassador Reiner Morell said.
The diplomat said they want commemorate the victims of the First World War by a series of small events.
“By means of these events we want to look to the future and show that there is possibility to overcome the long-standing hatred,” he said.
The First World War in Europe is over, but this required major efforts, as there was strong resistance.
“Of course, it is necessary to apologize, to find the way for reconciliation. We must note that there is certain movement in Turkish society. So, we can say there is hope for progress,” he added.