Հայաստանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոց կբացվի: Այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, կառավարության կողմից հավանության արժանացած համապատասխան որոշումը ներկայացրեց կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքով՝ դպրոցը բացելու համար չինական կողմին կտրամադրվի երեւանյան գործող դպրոցներից մեկը (թիվ 103 դպրոց): Դպրոցի բացումը նախատեսված էր Հայաստանի եւ Չիանստանի միջեւ ստորգարված երկու համաձայնություններով, ըստ որոնց, Պեկինը Երեւանին համապատասխանաբար 70 մլն եւ 10 մլն յուան (11 մլն եւ 16 մլն դոլար) կտրամադրի տեխնիկական աջակցության ծրագրերի համար:
Հայկական կողմը կապահովի դպրոցի վերակառուցման թույլտվությունը, ինչպես նաեւ կվերացնի դպրոցների կահավորման համար անհրաժեշտ իրերի ներմուծման մաքստուրքերը: «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի այդ դպրոցը իր տեսակով Արեւելյան Եվրոպայի ամբողջ տարածքում դառնա խոշորագույնը», - նշեց նախարարը:

YEREVAN. – A school specializing in teaching Chinese will open in Armenia, the government decided on Thursday.
Education Ministеr Armen Ashotyan said the Chinese side will have an opportunity to use one of the functioning schools in Yerevan, school #103. Opening of the school is envisaged by two agreements signed between Armenia and China, according to which Beijing will allocate to Yerevan $11 and $16 million for technical support.
The Armenian side will provide permission for re-construction of the school and will lift duties on import of equipment for the school rooms.