Միացյալ Նահանգները շարունակում են կողմերին կոչ անել կառուցողական քայլեր ձեռնարկել ղարաբաղյան հակամարտույան կարգավորման ուղղությամբ, հայտարարել է Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին:
Նրա խոսքով՝ կողմերը կարող են հենվել այս տարի նախագահների միանգամից երեք հանդիպումների ժամանակ ստացված ազդակի վրա, «վստահության ամրապնդման ուղղությամբ քայեր ձեռնարկել, եւ իհարկե, դա կարող է տեղի ունենալ միայն երկխոսության ճանապարհով»:
Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ պետքարտուղար Քերին Ուելսում հանդիպումներ է ունեցել: Փսակին ընդգծել է, որ Վաշինգթոնը հակամարտության խաղաղ եւ ամուր  կարգավորմանը հասնելու նպատակով կողմերին երկխոսութան, բանակցային գործընթացի առաջխաղացման կոչ է անում:

Соединенные Штаты продолжают призывать стороны предпринять конструктивные шаги для урегулирования карабахского конфликта. Об этом в ходе брифинга в Вашингтоне 29 октября заявила официальный представитель Госдепа Джен Псаки.
По ее словам, стороны могут  опираться на импульс, полученный во время трех встреч президентов в этом году, «предпринять меры по укреплению доверия, и, конечно же, это может произойти путем диалога».
Представитель Госдепа напомнила, что госсекретарь Керри провел встречи в Уэльсе. Псаки подчеркнула, что Вашингтон призывает стороны к диалогу, продвижения переговорного процесса для достижения мирного и прочного урегулирования конфликта.