Իրաքի Հանրապետության Շանգալ եզդիաբնակ մարզում շարունակվող եզդիների ցեղասպանության հիմնական մեղավորը Թուրքիան է: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Շանգալ» թերթի խմբագիր Գյուրջիս Քոչոյանը:
«Իսլամական պետության հիմնական կորիզը սունիներն են, եւ եզդիների ցեղասպանության հիմնական մեղավորը Թուրքիան է, որը 100 տարի առաջ նույն բանն է արել հայերի հետ»,- ասաց Գյուրջիս Քոչոյանը:
Գյուրջիս Քոչոյանի խոսքով, չնայած դեռ շատ եզդիներ շարունակում են գերեվարված մնալ Սինջարի լեռներում, սակայն նրանցից որոշներին հաջողվել է ազատել գերեվարությունից:
«Մի քանի օր առաջ մենք Սինջարի սարերում 25 գերեվարված եզդի կանանց եւ երեխաների կարողացանք ազատել՝ կազմակերպելով նրանց փոխանակումը եզդիների կողմից գերեվարված իսլամիստ գրոհայինների հետ»,- ասաց Գյուրջիս Քոչոյանը՝ ավելացնելով, որ դա մեծ ուրախություն է եզդի ժողովրդի համար:
«Միդիա-Շանգալ» եզդիների ազգային միավորում հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ամո Շարոյանը նշեց, որ առաջիկայում եզդի զինված ջոկատները պատրաստվում են «Իրաքի եւ Շամի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների կողմից գրավված Սինջարը հետ վերցնել:
«Մենք հիմա ունենք 1700, 5000 հոգանոց ջոկատներ եւ առաջիկայում պատրաստվում ենք հետ վերցնել Շանգալի կենտրոն Սինջարը: Մեզ այդ գործողություններում օգնելու են Քուրդիստանի Ինքնավար Պետության զորքերը, հարավից՝ իրաքյան զորքերը, իսկ առջեւից քաղաք մտնելու են եզդիները»,- ասաց Ամո Շարոյանը՝ ավելացնելով, որ վերջերս եզդիների պատվիրակությունը այցելել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտ եւ պայմանավորվածություն ձեռք բերել նրանցից՝ զինվորական եւ հումանիտար աջակցություն ստանալու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 2-ից սկսած եզդիների ցեղասպանությանը զոհ է գնացել 15-20 հազար մարդ, ավելի քան 100 հազարը դարձել է փախստական։

Турция – главный виновник геноцида езидов, продолжающегося в населенном езидами районе Шангал в Ираке. Об этом на встрече с журналистами 30 октября заявил редактор газеты «Шангал» Гюрджис Кочоян.
«Ядром «Исламского государства» являются сунниты, и главным виновником геноцида езидов является Турция, которая 100 лет назад сделала то же самое с армянами», – отметил он, добавив, что, хотя еще много езидов остаются в плену в горах Синджара, некоторых из них удалось освободить, в том числе 25 женщин и детей несколько дней назад.
Глава же общественной организации «Национальное объединение езидов Мидия-Шангал» Амо Шароян отметил, что в ближайшее время вооруженные отряды езидов собираются вернуть Синджар, захваченный боевиками группировки «Исламское государство». «У нас есть отряды из 1700 и 5000 человек, и в ближайшее время мы собираемся вернуть Синджар – центр Шангала. Нам в этом помогут войска автономного Курдистана, с юга – иракские войска, а спереди в город войдут езиды», – отметил Амо Шароян.
Посол Франции: Мученическая смерть езидов является повторением Геноцида армян 1915 года
Я горжусь тем, что представлял Францию в зале Национального Собрания…
Третье августа в Армении будут отмечать как день памяти жертв Геноцида езидов в Синджаре
Автором законодательной инициативы выступил глава постоянной парламентской
«Гражданский договор»: Армения продолжает оставаться знаменосцем в вопросе предотвращения геноцидов
Мы не хотим, чтобы кто-либо в мире подвергался преследованиям из-за…
Депутат предложил отмечать в Армении день геноцида езидов в Синджаре
Я считаю важным, чтобы на этом заседании присутствовала одна из жертв…
Амаль Клуни представляет интересы более 400 истцов, требующих привлечь к ответственности за геноцид против езидов
Более 400 американцев-езидов посредством адвоката по правам человека Амаль Клуни подали иск в Нью-Йорке против  французского конгломерата Lafarge SA…