Չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցը կրթության ոլորտում կդառանա հայ-չինական համագործակցության լոկոմոտիվ: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, կառավարությունում հայտարարեց իշխող Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նա նշեց, որ դպրոցի շինարարությունը կսկսվի 2015թ. սկզբին եւ կտեւի մոտ մեկուկես տարի:
«Չինական կողմը մի քանի մլն դոլար կներդնի շինարարությունում: Բացի ուսումնական առանձնաշենքից, մարզերի ընդունակ աշակերտների համար հանրակացարան կկառուցվի», - հայտնեց Աշոտյանը:
Նա հավելեց, որ սկզբնական շրջանում չինարենի գրքերը կտրամադրվեն ռուսերենով: Սակայն Բրյուսովի անվան Երեւանի լեզվաբանական համալսարանում տեղակայված Կոնֆուցիոսի համալսարանի մասնաճյուղի հետ դասագրքերը հայերեն թարգմանելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Школа с углубленным изучением китайского станет локомотивом армяно-китайского сотрудничества в образовании. Об этом заявил журналистам 30 октября в Правительстве министр образования и науки Армен Ашотян. Он отметил, что ее строительство начнется в начале 2015 года и продлится около полутора лет.
«В строительство китайская сторона вложит несколько миллионов долларов. Помимо учебных корпусов, будет построено и общежитие для способных школьников из областей», - сообщил Ашотян.
Первое время, добавил он, в школе раздадут учебники китайского на русском языке. Но с филиалом университета Конфуция, расположенном в Ереванском лингвистическом университете им. Брюсова, уже достигнута договоренность о переводе этих учебников на армянский.