Հաջորդ տարի Եվրամիությունը Հայաստանին 34 մլն 387 հազար եվրո կհահտկացնի, ինչը ներառվել է բյուջեի նախագծում: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում հոկտեմբերի 30-ին 2015թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է  ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանը:
Ըստ նրա՝ գումարը կտրվի նպատակային եւ սովորական դրամաշնորհների տեսքով: Պաշտոնյան բացատրել է, որ նպատակային դրամաշնորհները տրվում են որոշակի ծրագրերի իրականացման համար, եւ պետությունը չի կարող դրանք այլ նպատակների համար ծախսել:
«2015 թ. ԵՄ-ն Հայաստանին նպատակային դրամաշնորհների տեսքով կհատկացնի  34 մլն 387 հազար եվրո, որը բաշխվելու է երեք ուղղությամբ. 6 մլն 120 հազար եվրո՝ Բագրատաշենի, Բավրայի անցակետերի արդիականացմանը, 2 մլն եվրո՝ ընդհանրապես անցակետերի արդիականացմանը,  2,8 մլն եվրո՝ փոքր գյուղերի ոռոգման ապահովմանը: 20 մլն եվրոն փոխանցվելու է երկրի բյուջե՝ կրթական ոլորտի բարեփոխումներին աջակցելու համար», - հայտնել է Սաֆարյանը:

YEREVAN. – The European Union will allocate more than 34 million to Armenia next year, Deputy Finance Minister Pavel Safaryan during debates on the 2015 draft budget.
The amount will be allocated in the form of targeted and general grants. The official explained that the targeted grants are issued for specific programs, and the government can not spend them on other projects.
“Next year EU will allocate 34. 387 million euro as a targeted grant which will be distributed in three directions: 6.120 million for upgrading of Bagratashen and Bavra checkpoints, 2 million for modernization of checkpoints in general, and 2.8 million to provide small villages with water. Another 20 million euro will be transferred to the budget as a support for the implementation of education reforms,” Safaryan said.