ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն, այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, ընդունեց Հայաստանում Բելիգիայի նորանշանակ դեսպան Ալեքս վան Մեուվենին (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ նա իր կարեւոր նպաստը կբերի Հայաստանի եւ Բելգիայի միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության եւ բարեմաղթանքների համար դեսպան վան Մեուվենը վստահեցրեց, որ առավելագույն ջանքերը կներդնի երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը առավել ամրապնդելու եւ ընդլայնելու համար։
Հայաստանի ԱԳ նախարարը եւ Բելգիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկեցին երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր՝ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, մշակութային, կրթական եւ գիտական փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված՝ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ այս համատեքստում անդրադարձ կատարելով հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ կայացած հանդիպմանը:

YEREVAN. – Belgium’s new Ambassador to Armenia, Alex van Meuwen—whose diplomatic residence is in Moscow—, on Friday presented a copy of his credentials to Foreign Minister Edward Nalbandian.
Congratulating the ambassador on his appointment, Nalbandian expressed the hope that the diplomat will make an important contribution to the further development of Armenia-Belgium friendly relations.
Ambassador Van Meuwen, for his part, assured that he will spare no effort to further expand cooperation between the two countries.
Subsequently, the Armenian FM and the new Belgian ambassador discussed several matters concerning the bilateral agenda.
At the request of the diplomat, Edward Nalbandian also briefed Alex van Meuwen on the efforts by Armenia and the OSCE Minsk Group co-chairs, to achieve a pacific settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.