Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատության է ենթարկել միջազգային կոալիցիային՝ իր կարծիքով ավելորդ կենտրոնացման համար սիրիական Քոբանի քաղաքի ռմբակոծության գործողություններ վրա: Այս  հայտարարությունը նա կատարել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որտեղ այցով գտնվում է Թուրքիայի նախագահը:
«Ինչո՞ւ են միջազգային կոալիցիայի ուժերը մշտական ռմբակոծության ենթարկում Քոբանի քաղաքը, ինչո՞ւ չեն հարձակվում այլ քաղաքների վրա: Մշտապես խոսքը Քոբանիի մասին է, որը մոտ է թուրքական սահմանին»,- նշել է Էրդողանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը պաշտպանել է նրա կարծիքը: Նրա խոսքով՝ Սիրիայում այլ քաղաքներ կան, որոնց այսօր սպառնում են «Իսլամական պետության» զինված խմբավորումները: Նա ընգդծել է, որ Ֆրանսիայի համար կարեւոր նշանակություն ունի Հակեպ քաղաքը:
Միեւնույն ժամանակ Օլանդը նշել է, որ «նույնիսկ եթե Քոբանիի բնակիչները լքեն քաղաքը, հարկավոր կլինի ռազմական աջակցություն ցույց տալ նրա զինվորներիին»: «Եվ այս հարցում մեր հույսը Թուրքիան է»,- հավելել է նա:
«Այս պահին մենք աջակցում ենք «Սիրիական ազատ բանակին» եւ Սիրիայի դեմոկրատական ընդդիմության ջոկատներին»,- նշել է նաեւ Ֆրանսիայի նախագահը:

Президент Турции Тайип Эрдоган подверг критике международную коалицию за излишнюю, по его мнению, концентрацию ее действий на бомбардировке сирийского города Кобани. Это заявление он сделал на пресс-конференции во французской столице, где турецкий лидер находится с визитом.
«Почему силы международной коалиции постоянно подвергают бомбардировке город Кобани - почему они не атакуют другие города? Постоянно речь ведется только о Кобани, расположенном рядом с турецкой границей - причем в этом городе сейчас почти не осталось жителей, а только находится порядка 2 тысяч бойцов», - сказал Эрдоган, передает ТАСС
Президент Франции Франсуа Олланд поддержал его мнение. По его словам, существуют и другие города в Сирии кроме Кобани, которым сегодня угрожают вооруженные отряды «Исламского государства». Олланд подчеркнул при этом, что на настоящий момент для Франции «ключевое значение имеет город Алеп».
В то же время Олланд отметил, что «даже если город Кабани оказался покинут населением, следует оказывать необходимую поддержку его бойцам». «И в этом отношении мы надеется на Турцию», - добавил он.
«В настоящее время мы, как мы заявляли ранее, поддерживаем действия «Сирийской свободной армии» и отрядов демократической оппозиции Сирии», - сказал также французский президент.