«Եհովայի վկաներ» միջազգային կազմակերպությանը դատարանը պարտավորեցրել է 13 մլն դոլար փոխհատուցում վճարել մի տղամարդու, որը կազմակերպության անդամի կողմից սեռական ոտնձգությունների էր ենթարկվել երեխա ժամանակ, հայտնում է  «U-T San Diego»-ն:
Դեպքը կատարվել էր, երբ Լոպեսը 7 տարեկան էր եղել: Գոնսալո Կամպոս անունով հանցագործը համայնքի ղեկավարներից մեկն էր: Նրա դեմ  նույն մեղադրանքով դատարան են դիմել եւս վեց տղամարդ եւ մեկ կին, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
Դատավորը վճռել է, որ եկեղեցու ղեկավարությունը երկար տարիներ թաքցրել է հանցագործին եւ վտանգի ենթարկել մյուս երեխաներին: Լոպեսին տուգանել են 13 մլն դոլարով:

A San Diego, USA, judge has found that the governing body of the Jehovah’s Witness church covered up years of sexual abuse by a local church leader and continued to put children in danger of being molested, U-T San Diego reported.
The Jehovah’s Witnesses’ hierarchal body was ordered to pay Jose Lopez $13.5 million in damages for the abuse he suffered in 1986 at the age of 7, as part of the church’s Linda Vista Spanish congregation.
Six other men and one woman who said they also were molested by the same man, church leader Gonzalo Campos, have also sued the Jehovah’s Witnesses, Gazeta.ru reported.