2010թ.-ից սկսած Լեռնաղյի Ղարաբաղի Հանրապեության Քաշաթաղի շրջանի բնակչության թվաքանակը 7-8 հազարից հասել է 11 հազարի: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 1-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Վարդան Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ շնորհիվ ԼՂՀ-ի կառավարության քաղաքականության, Քաշաթաղի շրջանում բավականին դրական միտումներն են արձանագրվում: «Ստորագրվել է ծնելիությունն ու բազմազավակությունը խթանող ծրագրերի փաթեթ, որտեղ հաստատվել են նպաստների, ինչպես նաեւ երեխայի ծնունդի ժամանակ միանվագ վճարումների կոնկրետ գումարային չափերը: Ընտանիքում 6 եւ ավելի երեխաների ծնվելու դեպքում այդ ընտանիքի համար պետության հաշվին մասնավոր տուն է  կառուցվում: Ընտանիքում 4-րդ երեխայից սկսած՝ նպաստը կազմում է 15 հազար դրամ», - նշեց Վարդան Բաղդասարյանը:
Քաշաթաղում երեխայի ծնվելու ժամանակ միանվագ վճարվում է 100 հազար դրամ, երկրորդ երեխայի ժամանակ՝ 200 հազար դրամ, երրորդի դեպքում՝ 500 հազար դրաm եւ բանկում 500 հազար դրամի չափով հաշիվ է բացվում: «Այս ծրագիրը նպաստեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութան Քաշաթաղի շրջանում վերաբնակեցման եւ բնակչության թվաքանակի ավելացմանը», - ընդգծեց Վարդան Բաղդասարյանը:

Начиная с 2010 года, численность населения Кашатагского района Нагорно-Карабахской Республики возросла с 7-8 тысяч до 11 тысяч человек. Об этом на пресс-конференции 1 ноября заявил начальник Управления социального обеспечения администрации Кашатагского района НКР Вардан Багдасарян.
По его словам, в социальной ситуации в Кашатагском районе благодаря политике Правительства НКР проявляются весьма положительные тенденции. «Подписан пакет программ о стимулировании рождаемости и многодетности, где были утверждены конкретные денежные суммы пособий, а также единовременных выплат при рождении ребенка. В случае 6-го ребенка в семье и последующих детей для этой семьи строится частный дом за счет государства. Начиная с 4 детей в семье, государство назначает пособие в размере 9 тыс. драма, а для ухода за детьми до 2-х лет - пособие в размере 15 тыс. драма», - отметил Вардан Багдасарян. Единовременная выплата при рождении первого ребенка в Кашатаге, добавил он, составляет 100 тыс. драмов, при рождении второго ребенка – 200 тыс. драмов, третьего ребенка – 500 тыс. драмов и открывается счет в банке в размере 500 тыс. «Эта программа способствовала процессу переселения и росту числа населения Кашатагского района Нагорно-Карабахской Республики», - подчеркнул Вардан Багдасарян.