Ռոբոտատեխնիկայի խմբակներ այցելով երեխաները սկսում են ավելի լավ սովորել: Այդ մասին Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության ամենամյա բիզնես-ֆորումի ժամանակ հայտարարել է Կարեն Վարդանյանը: Նրա խոսքով՝ ռոբոտատեխնիկայի այն 60 խմբակներում, որոնք գործում են Հայաստանում, սովորողների միջին ընդունակությունը 10 բալանոց համակարգում 4-5-ից բարձրացել է 9-10 բալի:
Նույնիսկ եթե երեխաների 30 տոկոսը, որը մարզերից է, գա Երեւան մասնագիտությունը սովորելու, նշանակում է «կադրերի դարբնոցն» իզուր չի գործում: «Թող եւս 15 տոկոսն էլ այլ մասնագիտությամբ բուհ ընդունվի. սակայն կարծում եմ, չեք վիճ, որ ընդհանուր զարգացմամբ նրանք ավելի առաջ կանցնեն: Իսկ դա հարկավոր է ե՛ւ բժշկին, ե՛ւ քիմիկոսին»,- հավելել է Վարդանյանը:
Գաղափարներում, հավելել է Վարդանյանը, յուրաքանչյուր ՏՏ ձեռնարկություն, որը գործում է Հայաստանում, կարող էր տնօրինել մեկ, կամ նույնիսկ մի քանի դպրոցում: «Մեր նպատակն է, որպեսզի նման խմբակները գործեն յուրաքանչյուր դպրոցում»,- հավելել է «UITE» նախագահը:

Дети, посещающие кружки робототехники, начинают учиться лучше. Об этом заявил на ежегодном бизнес-форуме Союза предприятий информационных технологий Армении (UITE) Карен Варданян. По его словам, в тех 60 кружках робототехники, что уже действуют в Армении, средняя успеваемость  учеников повысилась с 4-5 баллов до 9-10 по 10-балльной системе.
Даже если 30% из детей в регионах, проходящих роботостроение, приедут в Ереван учиться по специальности, значит "кузница кадров" работает не напрасно, добавил он. «Пусть еще 15% поступят в вузы по другой специальности - но думаю, вы не поспорите, что по общему развитию они продвинутся дальше. А это пригодится и врачу, и химику», - добавил Варданян.
В идеале, добавил Варданян, каждое IT-предприятие, действующее в Армении, могло бы взять шефство хотя бы над одной школой, а может и несколькими. «Наша цель - чтобы такие кружки действовали в каждой школе», - добавил председатель UITE.