Ադրբեջանը որոշել է «գրոհել» ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ-ի օդուժի ուղղաթիռի խոցման առիթով միջնորդները հայտարարությամբ էին հանդես եկել: Մեկ շաբաթ շարունակ Բաքուն փորձում էր ստիպել հավատալ, որ ուղղաթիռն ընկել է ադրբեջանական կողմում: Եվ ահա այսօր, համանախագահները հայտարարել են, որ ուղղաթիռն ընկել է չեզոք տարածքում: Այս ձեւակերպումը Ադրբեջանում հիստերիկ նոպա է առաջացրել: Ավելի վաղ, լկտի եւ անհեռատես հայտարարությամբ հանդես էր եկել պաշտպանության նախարարությունը, իսկ արտգործնախարարությունը որոշեց հետ չմնալ եւ հետեւել ՊՆ-ի օրինակին:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ նոյեմբերի 19-ի հայտարարության մեջ հնչած «չեզոք տարածք» արտահայտության օգտագործումը անընդունելի է», - «ԱՊԱ» գործակալությանը հայտարարարել է ԱԳՆ-ի մամուլի քարտուղար Հիմքեթ Գաջիեւը: «Հայաստանի զինված ուժերին պատկանող ռազմական ուղղաթիռը ոչնչացվել է Հայաստանի կողմից օկուպացված Ադրբեջանի Հանրապետության Աղդամի շրջանի տարածքում»:
Գաջիեւը նշել է, որ «Աղդամի շրջանի օկուպացիան վճռականորեն դատապարտվում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի №853 բանաձեւով. «Այդ բանաձեւը սատարում է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, եւ պահանջում Ադրբեջանի օկուպացված տարածքից թշնամական ուժերի ամբողջական, անհապաղ եւ անվերապահորեն դուրսբերում: Այդ փաստաթղում ընդգծվում է միջազգային մակարդակով ճանաչված սահմանները ուժի ճանապարհով փոխելու փորձերի անընդունելիությունը»:
Հերթական անգամ ադրբեջանական կողմը փորձում է  ցանկալին իրականության տեղ դնել: Վկայակոչելով ՄԱԿ-ի բանաձեւը՝ Ադրբեջանը ներկայացնում է իր համար շահավետ մասը եւ լռում այն փաստի մասին, որ բանաձեւերը չեն իրագործվել հենց Ադրբեջանի մեղքով:

Уличенный во лжи Азербайджан решил «атаковать» сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Напомним, что посредники выступили с заявлением в связи со сбитым азербайджанскими ВС карабахским вертолетом. Более недели Баку пытался заставить поверить в то, что вертолет упал на азербайджанской стороне. И вот сегодня сопредседатели заявили, что вертолет упал на нейтральной территории. Эта формулировка вызвала истерический припадок у Азербайджана. Ранее с наглым и недальновидным заявлением выступило Министерство обороны. МИД не пожелал отстать и последовал примеру.
«Употребление фразы «нейтральная территория» в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 19 ноября неприемлемо», - заявил АПА пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев. Он сказал, что «принадлежавший Вооруженным силам Армении военный вертолет был уничтожен на территории оккупированного Арменией Агдамского района Азербайджанской Республики».
Х.Гаджиев отметил, что «оккупация Агдамского района Азербайджанской Республики решительно осуждается в резолюции №853 Совета безопасности ООН: «В этой резолюции выражается поддержка территориальной целостности и суверенитету Азербайджанской Республики, и требуется незамедлительный, безоговорочный и полный вывод оккупантских сил с оккупированных территорий Азербайджана. В этом документе подчеркивается неприемлемость попыток изменить силовым путем признанные на международном уровне границы».
В очередной раз азербайджанская сторона пытается выдать желаемое за действительное. Ссылаясь на резолюции ООН, Азербайджан представляет выгодную себе часть и умалчивает тот факт, что резолюции не были выполнены по вине самого Азербайджана.