Դոնեցկում ջախջախված մալայզիական Boeing-ի բեկորների դուրսբերումը ինքնահռչակված Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության տարածքից կսկսվի նոյեմբերի 23-ին։ Այս մասին հայտնում է ԴԺՀ մամուլի կենտրոնը։
«Որոշում է ընդունվել, որ գնացքը կուղեւորվի Պելագեեւսկի կայարանից եւ ուղղություն կվերցնի դեպի Խարկով՝ այն ուկրաինական կողմին հանձնելու համար։ Մինչեւ Յասինովատայա կայարան անվտանգությունը կապահովվի ԴԺՀ իրավապահ մարմինների կողմից։ Մեկնումը նախատեսված է կիրակի օրը՝ ժամը 10.00»,- հաղորդվում է ԴԺՀ տրանսպորտի նախարարության հայտարարության մեջ:
Ինչպես նշվում է, խոցված ինքնաթիռի բեկորները տեղակայվել են 11 կիսավագոնների եւ մեկ փակ վագոնի մեջ՝ ինքնաթիռի մանր հատվածների համար, հայտնում է Gazeta-ն:
«Բացի այդ, ԴԺՀ-ի տրանսպորտի նախարարության կողմից հատկացվել է եւս մեկ ուղեւորատար վագոն՝ բեռը ուղեկցող անձնակազմի՝ ԵԱՀԿ-ի եւ Հոլանդիայի ներկայացուցիչների համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Malaysia Airlines ավիաընկերությանը պատկանող ուղեւորատար ինքնաթիռը կործանվել է 2014 թվականի հուլիսի 17-ին, Ուկրաինայի Դոնեցկի մարզում: Օդանավում գտնված բոլոր 298 ուղեւորներն ու անձնկազմի անդամներն են զոհվել են:

Обломки разбившегося под Донецком малайзийского Boeing начнут вывозить с территории самопровозглашенной Донецкой народной республики 23 ноября, сообщает пресс-центр ДНР.
«Было принято решение, что состав отправится со станции Пелагеевский и направится в Харьков для передачи украинской стороне. До станции Ясиноватая безопасность будет обеспечена силами правоохранительных органов ДНР. Выезд назначен на воскресенье в 10.00», — говорится в сообщении министерства транспорта ДНР.
Как отмечается, обломки помещены в 11 полувагонов и один крытый вагон для мелких фрагментов самолета, передает Gazeta.
«Кроме того, министерством транспорта ДНР будет выделен пассажирский купейный вагон для сопровождения груза представителями ОБСЕ и Голландии», — подчеркивается в сообщении.
Пассажирский самолет, принадлежавший компании Malaysia Airlines, был сбит 17 июля 2014 года в Донецкой области Украины. Все 298 человек, которые находились на борту самолета, погибли.