Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Ֆրանսիա:
Պատվիրակությունը մասնակցելու է նոյեմբերի 24-ից 28-ը Փարիզում Եվրասիա Մրցունակության ծրագրի շրջանակներում անցկացվող Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Եվրասիական շաբաթ 2014-ին, ինչպես նաեւ ՏՀԶԿ մրցունակության հարցերով Եվրասիական երկրորդ կլոր սեղանին:
ՏՀԶԿ Եվրասիական շաբաթ 2014-ի ընթացքում կայանալիք Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության մրցունակության հարցերով Եվրասիական երկրորդ կլոր սեղանի ժամանակ կամփոփվեն ՏՀԶԿ կողմից իրականացված աշխատանքները եւ կներկայացվի Հայաստանի Հանրապետությունում կատարված մրցունակության բարեփոխումների փորձագիտական գնահատման (peer review) վերաբերյալ զեկույցը հետեւյալ թեմաներով` «Անդրազգային ընկերությունների ներգրավում եւ Հայաստանի ՓՄՁ-ների միջեւ կապերի ստեղծում շինարարական նյութերի ոլորտում» եւ «Հայաստանի ՓՄՁ-ները համաշխարհային արժեքի շղթային կապակցելը. անդրադարձ ագրոբիզնեսին»:
Զեկույցների ներկայացումից հետո ակնկալվում է Ծրագրի երկրորդ` բարեփոխումների իրականացման փուլը: 2015 թվականի սկզբին կնախաձեռնվի ամբողջական հրապարակումների տպագրությունը եւ կմեկնարկի իրականացման փուլը: ՏՀԶԿ-ն, այս փուլում եւս, իր անմիջական մասնակցությունը կունենա ընթացիկ աշխատանքներին եւ կաջակցի արդեն իսկ ներկայացված երկու թիրախային ոլորտների գործողությունների ծրագրի փուլային իրականացմանը` ներգրավելով միջազգային դոնոր կազմակերպությունների (այդ թվում` ֆինանսական միջոցներ) եւ միջազգային փորձագետների:

Делегация, возглавляемая министром экономики Армении Кареном Чшмаритяном, отбыла во Францию.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства экономики, делегация примет участие в Евразийской неделе 2014, проводимой 24-28 ноября в Париже в рамках программы Конкурентности Евразия, а также во втором Евразийском круглом столе по вопросам конкурентности.
В ходе Евразийской недели 2014 во время второго Евразийского круглого стола по вопросам конкурентности Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСИР) будут подведены итоги проделанных ОЭСИР работ и будет представлен доклад об экспертной оценке проведенных в Армении реформ конкурентности (peer review) на следующие темы: «Вовлечение транснациональных компаний и создание связей между малыми и средними предприятиями Армении в отрасли строительных материалов» и «Привязывание малых и средних предприятий Армении ко всемирной цепи – обращение к агробизнесу».
После представления докладов предполагается второй этап программы – этап реализации реформ. В начале 2015 года будет издана полная публикация, и стартует этап реализации. И на этом этапе ОЭСИР также будет иметь свое непосредственное участие в текущей работе и будет содействовать поэтапной реализации уже представленной программы действий двух отраслей, вовлекая международные организации-доноры (в том числе – финансовые средства) и международных экспертов. Вслед за этапом реализации программы последует также процесс мониторинга реализации реформ.