Ռուսաստանի եւ Աբխազիայի միջեւ ստորագրված դաշնակցության եւ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը կարող է բացասաբար անդրադառնալ տարածաշրջանի իրադրության վրա: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին, փոխանցում է «Էխո Կավկազան»:
Ըստ նրա՝ պայմանագիրը խախտում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը եւ հակասում միջազգային իրավունքի սկզբունքներին եւ ՌԴ միջազգային պարտավորություններին:
Ավելի վաղ պայմանագիրը չճանաչելու մասին հայտարարել էր Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին էլ հայտարարել է, որ Ռուսաստանի այդ քայլը փաստացի Վրաստանի տարածքի բռնակցում է նշանակում:

Подписанный между Россией и Абхазией договор о союзничестве и стратегическом партнерстве может отрицательно сказаться на стабилизации ситуации в регионе. С таким заявлением, как передает Эхо Кавказа, выступила глава дипломатии ЕС Федерика Могерини.
По ее словам, данное соглашение между Российской Федерацией и «отколовшимся грузинским регионом» нарушает суверенитет и территориальную целостность Грузии, а также «противоречит принципам международного права и международным обязательствам Российской Федерации».
Как напоминает истчоник, ранее с заявлением о непризнании договора выступил президент Грузии Георгий Маргвелашвили. Правительство Грузии однозначно оценило подписанный накануне договор как шаг России, направленный к фактической аннексии территории Грузии. Соответствующее заявление сделал премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили.