ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը հեռախոսով շնորհակալություն է հայտնել Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին՝ երկրի հարավ-արեւելքում  իրավիճակը կարգավորելուն ուղղված իր ջանքերի համար, հաղորդվում է ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայութան հայտարարությունում:
«Գլխավոր քարտուղարը նախագահին շնորհակալություն է հայտնել Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում  հիմնախնդրի խաղաղ եւ երկարատեւ լուծման ուղղությամբ գործադրած անդադրում ջանքերի համար», - Բան Կի-Մունի խոսքերն է մեջբերում մամուլի ծառայությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ Բան Կի-Մունը եւ Պորոշենկոն համաձայնել են, որ Ուկրաինայի առնչությամբ Մինսկի պայմանավորվածությունների կատարումը խիստ անհրաժեշտ է:
Իր կողմից Պյոտր Պորոշենկոն  շնորհակալություն է հայտնել Բան Կի-Մունին՝  նոյեմբերի 2-ի ապօրինի ընտրությունների եւ Մինսկի պայմանավորվածությունների իրականացմանը դրանց հասցրած վնասի  հարցում իր հստակ դիրքորոշման համար:

Генсек ООН Пан Ги Мун поблагодарил по телефону президента Украины Петра Порошенко за его усилия по разрешению ситуации на юго-востоке страны, сообщается в заявлении пресс-службы ООН.
«Генеральный секретарь поблагодарил президента за его непрекращающиеся усилия по поиску мирного и долгосрочного решения конфликта на юго-востоке Украины», - цитирует пресс-служба слова генсека ООН.
По информации источника, Пан Ги Мун и Порошенко согласились с тем, что выполнение Минских договоренностей по Украине крайне необходимо.
Петр Порошенко со своей стороны выразил личную благодарность Пан Ги Муну за четкую и однозначную позицию относительно нелегитимности так называемых выборов от 2 ноября и того вреда, который они нанесли реализации Минских договоренностей.