Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 25-ին Լոս Անջելես քաղաքում հանդիպում է ունեցել ամերիկահայ մի խումբ գործարարների հետ եւ քննարկել Արցախում տարբեր ներդրումային ծրագրերի հետ կապված հարցեր:
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, թե Արցախի ներդրումային հնարավորությունների մասին համապատասխան տեղեկություններ է ներկայացրել փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը:
Իր խոսքում նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ արդի ժամանակահատվածում անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել Սփյուռքի կողմից Արցախում բիզնես ծրագրերի իրականացմանը եւ փոխշահավետ կապերի զարգացմանը, ինչի համար մեր հանրապետությունում ստեղծված են բավականին բարենպաստ պայմաններ:
Այս փոխգործակցությունը նախագահը որակել է  նաեւ  որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք անսասան եռամիասնության արտացոլում, որը ենթակա չէ աշխարհաքաղաքական տարբեր զարգացումների ազդեցությանը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян  25 ноября в Лос-Анджелесе встретился с группой американских бизнесменов армянского происхождения и обсудил с ними вопросы, связанные с различными инвестиционными программами в Арцахе.
Как сообщает пресс-служба главы карабахского государства, информацию об инвестиционных возможностях Арцаха представил вице-премьер Артур Агабекян.
В своем слове президент Саакян подчеркнул, что в современных условиях необходимо придать новое качество осуществлению в Арцахе бизнес-программ со стороны Диаспоры и развитию взаимовыгодных отношений, для чего в республике созданы достаточно благоприятные условия.
Данное сотрудничество президент НКР назвал выражением непоколебимого триединства Армения-Арцах-Диаспора, которое не подвержено влиянию различных геополитических развитий.
В мероприятии приняли участие предстоятель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, чрезвычайный и полномочный посол РА в США Тигран Саркисян, другие должностные лица.