Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 25-ին Լոս Անջելես քաղաքում հանդիպում է ունեցել ամերիկահայ մի խումբ գործարարների հետ եւ քննարկել Արցախում տարբեր ներդրումային ծրագրերի հետ կապված հարցեր:
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, թե Արցախի ներդրումային հնարավորությունների մասին համապատասխան տեղեկություններ է ներկայացրել փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը:
Իր խոսքում նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ արդի ժամանակահատվածում անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել Սփյուռքի կողմից Արցախում բիզնես ծրագրերի իրականացմանը եւ փոխշահավետ կապերի զարգացմանը, ինչի համար մեր հանրապետությունում ստեղծված են բավականին բարենպաստ պայմաններ:
Այս փոխգործակցությունը նախագահը որակել է  նաեւ  որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք անսասան եռամիասնության արտացոլում, որը ենթակա չէ աշխարհաքաղաքական տարբեր զարգացումների ազդեցությանը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

STEPANAKERT. – Nagorno-Karabakh Republic (NKR; Artsakh) President Bako Sahakyan on Tuesday got together in Los Angeles with a group of American-Armenian businessmen and discussed various investment projects in Artsakh.
Deputy Prime Minister Arthur Aghabekyan presented information on the investment opportunities in Artsakh, informed the Central Information Department of the Office of the NKR President.
In his remarks, Sahakyan underscored the need to give new impetus to the implementation of business projects in Artsakh by the Armenian diaspora and the development of mutually beneficial relations adding that there are very favorable respective conditions in Artsakh.
The President characterized this cooperation as a reflection of the firm Armenia-Artsakh-Diaspora trinity, which is not prone to numerous geopolitical developments.
Archbishop Pargev Martirosyan, who is Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, Ambassador of Armenia to the US Tigran Sargsyan, and several other officials also attended this meeting.