Ուկրաինայի ֆոնին, որը խլում է համընդհանուր ուշադրությունն ու ռեսուրսները, ոչ Մոսկվան, ոչ Արեւմուտքը հետխորհրդային տարածքում նոր թեժ կետերի ժամանակը չունեն: Այս մասին առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ռուսաստանցի վերլուծաբան, միջազգային անվտանգության խնդիրներով զբաղվող ՊԻՌ-կենտրոնի փոխնախագահ Դմիտրի Պոլիկանովը՝ անդրադառնալով NEWS.am-ի հարցին, թե որքանո՞վ է հավանական իրավիճակի հետագա լարումը ԼՂ հակամարտության շփման գոտում, Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից ղարաբաղյան ուղղաթիռը խոցելուց հետո:
Նրա խոսքով՝ գայթակղություն կա, հատկապես միջազգային հարաբերություններում ուժի գործոնի աճի ֆոնին: «Բայց հույս ունեմ, որ առողջ դատողությունը կհաղթանակի եւ փոխհրաձգությունից ու նման միջադեպերից այն կողմ չեն անցնի»,-ասել է Պոլիկանովը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը խոցել են ԼՂ Զինված ուժերին պատկանող, ուսումնավարժանք իրականացնող ռազմական ուղղաթիռը:

На фоне Украины, поглощающей всеобщее внимание и ресурсы, ни Москве, ни Западу не до новых горячих точек на постсоветском пространстве. Об этом в ходе онлайн пресс-конференции заявил российский аналитик, вице-председатель ПИР-Центра, специализирующегося на проблемах международной безопасности, Дмитрий Поликанов, коснувшись вопроса корреспондента Новости Армении – NEWS.am, насколько вероятно дальнейшее обострение ситуации на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта после инцидента со сбитым азербайджанскими ВС невооруженным вертолетом ВВС Нагорного Карабаха.
Соблазн, по его словам, есть, особенно на фоне растущего фактора силы в международных отношениях. «Но надеюсь, что здравый смысл возобладает и дальше вялотекущих перестрелок и подобных инцидентов дело не пойдет», - отметил Дмитрий Поликанов.
Напомним, что 12 ноября азербайджанские ВС сбили вертолет ВВС Нагорно-Карабахской Республики, который выполнял учебно-тренировочный полет.