Հետաքրքիր մանրամասներ են պարզվում Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ ուկրաինական նկարահանող խմբի Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու կապակցությամբ սկսած «հաշիվներ մաքրելու» պատմությունից:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ խոսքը Դմիտրի Վոլկովի՝ «1+1» հեռուստաալիքով հեռարձակված «15 հանրապետություններ» հաղորդման մասին էր: Լեռնային Ղարաբաղի մասին ռեպորտաժը լուրջ հիստերիա էր բարձրացրել Բաքվում: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն եւ Կիեւում այդ երկրի դեսպանատունը շտաբել էին բողոքի նոտա ուղարկել ուկրաինական կողմին:
Ի պատասխան ուկրաինական դեսպանատունը ներողություն էր խնդրել ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին հավաստիացումներ բերել:
Սակայն պարզվում է, որ պատմությունն ունի հետաքրքիր մանրամասներ:
Այսպես, ԱՊԱ-ի հարցմանն ի պատասխան՝  Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հիքմեթ Հաջիեւը տեղեկացրել է, որ«1+1» հեռուստաալիքը հավատարմագրման համար դիմել է ԱԳՆ, սակայն ոչ մի հավատարմագրում էլ չի ստացել:  «Այդ ալիքի ներկայացուցիչները լրագրողական գործունեությամբ են զբաղվել Ադրբեջանի տարածքում՝ չհետեւելով հավատարմագրման կանոններին եւ համապատասխան քարտ չստանալով, որն օրենքի խախտում է», - հայտարարել է գերատեսչության ներկայացուցիչը: Ստացվում է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն իզուր է  զայրանում, թեկուզ անվանական թույլտվություն նա չէր էլ պատրաստվում տալ:
Մեկնաբանելով իրադրությունը՝ «1+1» հեռուստաալիքի «15 հանրապետություններ» ծրագրի  հաղորդավար Դմիտրի Վոլկովը հայտարարել է.
«Ես պարզապես ճամփորդել եմ եւ ցույց տվել այն, ինչ տեսել եմ եւ լսել: Եթե որեւէ մեկին նեղացրել եմ, ներողություն: Չեմ ցանկացել: Պետք չէ տիեզերական դավադրության տեսություններ առաջ քաշել: Ես  հարգում եմ բոլոր ժողովուրդներին: Ադրբեջանը հիանալի երկիր է: Մենք այնտեղ ընկերներ ձեռք բերեցինք եւ հիանալի շփումներ ունենք: Սակայն դրան զուգահեռ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեր ոչ մի հայտին չի պատասխանել: Իսկ հայերը պատասխանել են»:

Выясняются интересные подробности «разборки», учиненной МИД Азербайджана по факту поездки украинской съемочной группы в Нагорный Карабах.
Как сообщалось ранее, речь о материале автора передачи «15 республик» на телеканале «1+1» Дмитрия Волкова. Репортаж о Нагорном Карабахе вызвал нешуточную истерику в Баку. МИД Азербайджана и посольство этой страны в Киеве поспешили направить ноту протеста украинской стороне.
В ответ посольство Украины извинилось и поспешило заверить о поддержке территориальной целостности.
Однако, как оказалось, в истории есть интересные детали.
Так, в ответ на запрос АПА пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев оповестил, что украинский телеканал «1+1» обратился в связи с аккредитацией в МИД Азербайджана, но никакой аккредитации не получил. «Представители этого канала занимались журналистской деятельностью на территории Азербайджана, не соблюдая правил аккредитации и не получив соответствующей аккредитационной карты, что является нарушением закона», - заявил представитель ведомства. Получается, зря МИД Азербайджана возмущается – разрешение, пусть даже номинальное, он все равно давать не собирался.
Комментируя ситуацию, автор передачи «15 республик» на телеканале «1+1» Дмитрий Волков заявил: «Я просто путешествовал и показывал то, что видел и слышал. Если кого обидел - простите. Не хотел. Не надо строить здесь теорий вселенских заговоров. Я с большим уважением отношусь ко всем народам, населяющим Землю. Азербайджан - прекрасная страна. У нас там появились друзья, и мы прекрасно общаемся. Но при этом МИД Азербайджана не ответил нам ни на один запрос. А армяне ответили».