Թուրքիայում մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների ճանաչման մասին օրինագիծը կմերժվի խորհրդարանում, սակայն կմնա երկրի քաղաքական կյանքի օրակարգում: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 28-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
Նրա խոսքով՝ 1990-ական թթ. «ցեղասպանություն» բառի միայն բարձրաձայնման համար Թուրքիայում դատում եւ կալանավորում էին: «Օրինագծի հայտնվելն ինքնին ոչ այնքան Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի արժանիքն է, որքան Եվրամիության, այսինքն Էրդողանի հանդուրժողականությունը պայմանավորված է ԵՄ-ի պահանջներով: Սա լուրջ քայլ է. երկրի ներսում օրինականացվում է պատմության հետ երես առ երես կանգնելու պահանջը», - նշեց Հակոբ Չաքրյանը: Թուրքագետը չի կարծում, որ օրինագիծը կընդգրկվի Թուրքիայի Ազգային ժողովի օրակարգում, սակայն դրա ի հայտ գալը համարում է առաջընթաց քայլ:
Հիշեցնենք, որ քրդական Դեմոկրատական կուսակցությունից պատգամավոր Սեբաայթ Թունջելը խորհրդարանում ներկայացրել է Թուրքիայում իրագործված զանգվածային սպանությունների ճանաչման մասին օրինագիծը: Այն նաեւ պահանջում է ներողություն խնդրել ջարդերի ենթարկված ժողովուրդներից:

Законопроект о признании совершенных в Турции преступлений против человечности будет отвергнут в парламенте, но останется в повестке политической жизни страны. Об этом на пресс-конференции 28 ноября заявил тюрколог Акоп Чакрян.
По его словам, в 1990-ые годы только за произнесение слова «геноцид» в Турции судили и арестовывали. «Само появление проекта закона – не столько заслуга президента Реджепа Тайипа Эрдогана, сколько Европейского союза: то есть толерантность Эрдогана обусловлена требованиями ЕС. Это серьезный шаг: легализуется требование встать лицом к лицу с историей прямо внутри страны», - отметил Акоп Чакрян. Тюрколог не думает, что законопроект войдет в повестку Национального Собрания Турции, но само его появление считает весьма прогрессивным шагом.
Напомним, что депутат от курдской Демократической партии народов Себаайт Тунджел представила в парламент проект закона о признании совершенных в Турции массовых убийств. Она также требует просить прощения у подвергшихся резне народов.