Ֆինլանդիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել նույնասեռական ամուսնությունները թույլատրելու վերաբերյալ քաղաքացիական նախաձեռնությունը:  Տվյալ նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 105 պատգամավոր, դեմ՝ 92-ը: Այժմ պաշտոնական ամուսնություն կնքելու իրավունք են ստանում նաեւ նույնասեռական զույգերը, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ Ֆինլանդիան դարձել է Եվրոպայի 12-րդ երկիրը, որտեղ թույլատրվել են նույնասեռական ամուսնությունները: Ներկայումս նույնասեռական զույգերին թույլատրված չէ քաղաքացիական միություն գրանցելը, նրանք իրավունք չունեն ընդհանուր ազգանուն վերցնելու եւ երեխաներ որդեգրելու:
Նույնասեռական ամուսնությունները թույլատրելու վերաբերյալ  նախաձեռնությունը հավաքել է գրեթե 170 հազար ստորագրություն, եւ խորհրդարանը ստիպված է եղել այն քննարկելու՝ անկախ բովանդակությունից:

Парламент Финляндии одобрил гражданскую инициативу о разрешении однополых браков. За данную инициативу проголосовало 105 депутатов, против - 92. Право вступать в официальный брак теперь получат также однополые пары, передает Русская Служба BBC.
Финляндия, по информации источника, стала 12-й европейской страной, где разрешены однополые браки. В настоящее время однополым парам позволено регистрировать гражданское партнерство и у них нет права брать общую фамилию и усыновлять детей.
Инициатива о разрешении однополых браков собрала почти 170 тыс. подписей, и парламент был обязан рассмотреть ее независимо от содержания.