Եթե հայկական համայնքները Հայաստանում աշխարհի ամենամեծ խաչը տեղադրելու շուրջ համաձայնության գան, ապա երկրի իշխանությունները կարող են աջակցել խաչի տեղադրման տարածքի ընտրության հարցում: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտարարեց սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի եւ Լիբանանի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների՝ Հայաստանում աշխարհի ամենամեծ խաչը տեղադրելու մտադրությունը:
Նախարարի խոսքով՝ այս հարցի շուրջ տարբեր կարծիքներ եւ տեսակետներ են հնչում: «Ծրագրի հեղինակները իրենք են որոշում ներդրումների չափը, սակայն սփյուռքի ներկայացուցիչները այդ հարցը սկզբնապես պետք է համաձայնեցնեն Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի հետ, եթե խաչը Մայր Աթոռում տեղադրելու որոշում ընդունվի»:
Ի պատասխան հարցին՝ ինչպես է նա վերաբերում այս նախաձեռնությանը, նախարարը նշեց. «Այն ամենը, ինչ կապված է քրիստոնեության հետ եւ կնպաստի տուրիզմի զարգացմանը, Հայաստանը կդարձնի ճանաչելի, չի կարող ընկալվել բացասական լույսի ներքո»:

Если армянские общины придут к согласию по вопросу установления в Армении самого большого креста в мире, то власти страны смогут содействовать в выборе территории, где он будет воздвигнут. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила министр диаспоры Грануш Акопян, комментируя намерения представителей армянских общин Франции и Ливана установить в Армении самый большой в мире крест.
По словам министра, есть разные мнения и точки зрения по этому вопросу: «Авторы проекта сами определяют размеры инвестиций, однако изначально представители диаспоры должны согласовать этот вопрос с Католикосом всех армян Гарегином II, если есть намерение установить крест на территории Первопрестольного Эчмиадзина».
В ответ на вопрос о том, как она сама относится к данной инициативе, министр отметила: «То, что связано с христианством и будет способствовать развитию туризма, принесет Армении большую известность – не может восприниматься отрицательно».