Երկրում ծանր տնտեսական կացությունը կարող է տեւել երկու տարի: Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ  հայտարարել է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Հանգամանքների ամենաանբարենպաստ դասավորության  պայմաններում նման իրավիճակը կտեւի մոտ երկու տարի: Իրավիճակը կարող է ուղղվել նաեւ ավելի շուտ: Այստեղ ոչ ոք ավելի հստակ չի կարող ասել», - նշեց Պուտինը:
Նախագահը համոզված է, որ Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող գործողությունները կատարելապես ճիշտ են, սակայն կարող էին ավելի օպերատիվ լինել:
«Նրանք բարձրացրել են վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: Տնտեսությունը անխուսափելիորեն կհարմարվի էներգակիրների ցածր գների պայմաններին: Եվ այդ ընտելացումները արագ տեղի կունենան, եթե այսօրվա գները պահպանվեն, կամ նվազեն», - հավելել է նա:

Тяжелая экономическая ситуация в стране может длиться 2 года. Об этом на пресс-конференции заявил президент РФ Владимир Путин.
«При самом неблагоприятном стечении обстоятельств такая ситуация продлится около двух лет. Ситуация может начать выправлять и раньше. Здесь никто не может сказать точно», — отметил Путин.
Президент уверен, что принимаемые Центробанком действия являются абсолютно правильными.ю но могли бы быть более оперативными.
«Они подняли ключевую ставку. Надеюсь, что она будет держаться не весь тяжелый период. Экономика неизбежно будет приспосабливаться в условиях низких цен на энергоносители. Это по факту просто будет происходить. И как быстро произойдет это приспособление, если цены сохранятся такими, какие они есть сегодня, или они будут снижаться», — добавил он.