Ուկրաինական «East Prospect Fund»  ներդրումային հիմնադրամը 30 մլն դոլար կներդնի հայկական «Air Armenia» ավիաընկերության 49% բաժնեմասում:
Այս մասին դեկտեմբերի 19-ին Երեւանում լրագրողներին հայտնել է հիմնադրամի կառավարիչ Վլադիմիր  Բոբիլեւը: «Այդ միջոցների մեծ մասը, հնարավոր է՝ բոլորը, կարելի կլինի Հայաստան փոխանցել 2015թ. առաջին եռամսյակում: Սա հայկական ավիաընկերությանը թույլ կթա թարմացնել օդանավերի հավաքակազմը: Թե երբ այդ ծախսը կփոխհատուցվի, դեռ հաշվարկել է պետք, քանի որ ավիացիոն բիզնեսի շահութաբերությունը կախված է երթուղիներից», - ասել է Բոբիլեւը:
Նշենք, ընկերությունը գրանցված է Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում: Այս դիտարկմանն ի պատասխան  «East Prospect Fund»-ի կառավարիչը կոչ է արել «օֆշորային ընկերություն» ձեւակերպումը հիմնադրամի հասցեին չկիրառել: «Մենք լիցենզավորված ֆինանսական ինստիտուտ ենք, որը գործում է անգլիական իրավունքով, եւ ենթարկվում ենք նույն կարգավորող նորմերին, որոնց որ բանկերը:  Առանց հարկերի յուրիսդիկցիան  ինքնին դեռ ոչինչ չի ասում: Սորոսի հիմնադրամներն, ի վերջո, նույն կարգավիճակն ունեն: Բայց այս գրանցումը թույլ է տալիս չվճարել միջանկյալ հարկեր եւ ավելի հարմար ֆինանսական վերջնարդյունք ստանալ», - հավելել է Բոբիլեւը:
Հիմնադրամի պորտֆելը, ըստ նրա, այժմ կազմում է շուրջ 2,5 մլրդ եւ ներառում ներդրումներ Ուկրաինայի մի շարք ձեռնարկություններում:
Իր հերթին հիմնադրամի ներդրումային քաղաքականության գծով խորհրդական Եկատերինա Պավլյուկը, հայտարարել է, որ «Air Armenia»-ի հետ համագործակցելու որոշումը կայացվել է ելնելով դրա գլխավոր տնօրեն Արսեն Ավետիսյանի գործարար համբավից, ով հայտնի է նաեւ արտասահմանում:

Украинский инвестиционный фонд «East Prospect Fund» вложит $30 млн. в 49% акций армянской авиакомпании «Air Armenia». Об этом сообщил журналистам 19 декабря в Ереване управляющий фонда Владимир Бобылев. «Большую часть этих средств – а возможно и все – можно будет перечислить в Армению в течение I квартала 2015 года. Это поможет армянской авиакомпании обновить свой парк воздушных судов. Когда эти средства окупятся, еще предстоит рассчитать, потому что рентабельность авиационного бизнеса разнится от маршрутов», - сказал Бобылев.
Отметим, что компания зарегистрирована на Британских Виргинских островах. В ответ на это замечание управляющий «East Prospect Fund» призвал не употреблять к фонду формулировку «оффшорная компания». «Мы – лицензированный финансовый институт, который действует по английскому праву, и подчиняемся тем же регулирующим нормам, что и любой банк. Безналоговая юрисдикция сама по себе еще ни о чем не говорит. Фонды Сороса, в конце концов, тоже имеют такой статус. Но эта регистрация позволяет не платить промежуточных налогов, и удобнее получать финальный финансовый продукт», - добавил Бобылев. Портфель фонда, заметил Бобылев, сейчас составляет около $2,5 млрд. и включает инвестиции в ряд предприятий Украины.
Как заявила, в свою очередь, советник фонда по инвестиционной политике Екатерина Павлюк, решение сотрудничать с «Air Armenia» было принято исходя из серьезной деловой репутации гендиректора авиакомпании Арсена Аветисяна, известного и за рубежом.