Ուկրաինական «East Prospect Fund»  ներդրումային հիմնադրամը 30 մլն դոլար կներդնի հայկական «Air Armenia» ավիաընկերության 49% բաժնեմասում:
Այս մասին դեկտեմբերի 19-ին Երեւանում լրագրողներին հայտնել է հիմնադրամի կառավարիչ Վլադիմիր  Բոբիլեւը: «Այդ միջոցների մեծ մասը, հնարավոր է՝ բոլորը, կարելի կլինի Հայաստան փոխանցել 2015թ. առաջին եռամսյակում: Սա հայկական ավիաընկերությանը թույլ կթա թարմացնել օդանավերի հավաքակազմը: Թե երբ այդ ծախսը կփոխհատուցվի, դեռ հաշվարկել է պետք, քանի որ ավիացիոն բիզնեսի շահութաբերությունը կախված է երթուղիներից», - ասել է Բոբիլեւը:
Նշենք, ընկերությունը գրանցված է Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում: Այս դիտարկմանն ի պատասխան  «East Prospect Fund»-ի կառավարիչը կոչ է արել «օֆշորային ընկերություն» ձեւակերպումը հիմնադրամի հասցեին չկիրառել: «Մենք լիցենզավորված ֆինանսական ինստիտուտ ենք, որը գործում է անգլիական իրավունքով, եւ ենթարկվում ենք նույն կարգավորող նորմերին, որոնց որ բանկերը:  Առանց հարկերի յուրիսդիկցիան  ինքնին դեռ ոչինչ չի ասում: Սորոսի հիմնադրամներն, ի վերջո, նույն կարգավիճակն ունեն: Բայց այս գրանցումը թույլ է տալիս չվճարել միջանկյալ հարկեր եւ ավելի հարմար ֆինանսական վերջնարդյունք ստանալ», - հավելել է Բոբիլեւը:
Հիմնադրամի պորտֆելը, ըստ նրա, այժմ կազմում է շուրջ 2,5 մլրդ եւ ներառում ներդրումներ Ուկրաինայի մի շարք ձեռնարկություններում:
Իր հերթին հիմնադրամի ներդրումային քաղաքականության գծով խորհրդական Եկատերինա Պավլյուկը, հայտարարել է, որ «Air Armenia»-ի հետ համագործակցելու որոշումը կայացվել է ելնելով դրա գլխավոր տնօրեն Արսեն Ավետիսյանի գործարար համբավից, ով հայտնի է նաեւ արտասահմանում:

YEREVAN. – Ukrainian investment fund “East Prospect Fund” has invested $30 million into 49 percent of shares of Air Armenia company, managing director of the fund Vladimir Bobilev told reporters in Yerevan.
It will be possible to transfer the most of these funds or even all to Armenia in the first quarter of 2015, and this will help the Armenian airline to upgrade its fleet.
The company is registered in the British Virgin Islands, but in response to comment on the issue, managing director called not to use “ an offshore company” phrase.
“We are a licensed financial institution that operates under British law and is subject to the same regulatory standards as any bank. Tax-free jurisdiction itself has nothing to say,” he said, adding that Soros Funds have such a status, too.
Fund's portfolio is about $ 2.5 billion, and includes investments in a number of enterprises in Ukraine.
Fund's adviser on investment policy Catherine Pavlyuk noted that the decision to cooperate with Air Armenia was made on the basis of a serious reputation of company's director general Arsen Avetisyan who is known abroad.