Ինտեգրացիոն տարբեր միավորումներին Հայաստանի եւ Վրաստանի մասնակցությունը բացարձակապես միմյանց դեմ չի աշխատում, այլ՝ միմյանց օգտին եւ համալրելով միմյանց: Այս մասին դեկտեմբերի 20-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
«Հայաստանի եւ Վրաստանի քաղաքական ղեկավարության շնորհիվ տնտեսական ինտեգրման տարբեր ուղղությունները երկու պետություններին հավելյալ դիվիդենտներ եւ օգուտ են բերում», - ընդգծել է պատգամավորը: Եթե ԵՄ-ի հետ խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագիրը ենթադրում է ազատ սահմաններ եւ ապրանքաշրջանառություն, շարունակել է Այվազյանը, ապա եվրասիական տնտեսական գոտին հստակ սահմանում էր իր առաջնահերթությունները, եւ Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունների շրջանակում որեւէ բացասական դրսեւորում չկա, քանի որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ ստորագրված ազատ առեւտրի պայմանագիրը գործում է մինչ օրս:
Հիշեցնենք, հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու պայմանագիր էր ստորագրել, իսկ Վրաստանը հունիսի 27-ին ստորագրել էր Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիր:

Участие Армении и Грузии в разных интеграционных объединениях абсолютно не работает друг против друга, а работает в пользу и в дополнение друг друга. Об этом на пресс-конференции 20 декабря заявил депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении, глава постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян.
«Благодаря политическому руководству как Армении, так и Грузии, разные направления экономической интеграции приносят двум государствам дополнительные дивиденды и пользу», - подчеркнул депутат. Если Договор о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли (DCFTA) с Евросоюзом, продолжил Вардан Айвазян, подразумевает свободные границы и свободный товарооборот, в частности, устранение ограничений и открытие рынка, то евразийская экономическая зона четко устанавливает свои приоритеты, и в рамках отношений Грузия-Армения нет какого-либо негативного проявления, поскольку подписанный между Арменией и Грузией договор о свободной торговле действует до сих пор.
Напомним, что 10 октября в Минске Армения подписала договор о присоединении к Евразийскому экономическому союзу. А Грузия 27 июня подписала Соглашение об ассоциации с Европейским Союзом.