Ինտեգրացիոն տարբեր միավորումներին Հայաստանի եւ Վրաստանի մասնակցությունը բացարձակապես միմյանց դեմ չի աշխատում, այլ՝ միմյանց օգտին եւ համալրելով միմյանց: Այս մասին դեկտեմբերի 20-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
«Հայաստանի եւ Վրաստանի քաղաքական ղեկավարության շնորհիվ տնտեսական ինտեգրման տարբեր ուղղությունները երկու պետություններին հավելյալ դիվիդենտներ եւ օգուտ են բերում», - ընդգծել է պատգամավորը: Եթե ԵՄ-ի հետ խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագիրը ենթադրում է ազատ սահմաններ եւ ապրանքաշրջանառություն, շարունակել է Այվազյանը, ապա եվրասիական տնտեսական գոտին հստակ սահմանում էր իր առաջնահերթությունները, եւ Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունների շրջանակում որեւէ բացասական դրսեւորում չկա, քանի որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ ստորագրված ազատ առեւտրի պայմանագիրը գործում է մինչ օրս:
Հիշեցնենք, հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու պայմանագիր էր ստորագրել, իսկ Վրաստանը հունիսի 27-ին ստորագրել էր Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիր:

YEREVAN. – The participation by Armenia and Georgia in different integration unions does not work against, but rather for one another, and it complements one another.
Ruling Republican Party of Armenia National Assembly (RPA NA) Faction member Vardan Ayvazyan, who is also Chairman of the NA Standing Committee on Economic Affairs, stated about the aforesaid at a press conference on Saturday.
“Owing to the political leadership of Armenia and Georgia, the different economic integration directions bring additional dividends and benefits to the two states,” the RPA MP stressed.
Ayvazyan added that, in the case when the treaty on the Deep and Comprehensive Free Trade Area with the European Union (EU) assumes uninhibited borders and turnover of goods, the Eurasian economic zone clearly defines its priorities.
And, as per Ayvazyan, there is no adverse manifestation in Armenia-Georgia relations, since the free trade agreement between these two countries is in force to this day.
On June 27, Georgia had signed the EU Association Agreement, whereas on October 10, Armenia had signed the treaty on accession to the Russia-led Eurasian Economic Union.