NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում վերլուծաբան Շեյն Քրաուչերի՝ «International Business Times»-ում հրապարակված հոդվածը:
Ռուսաստանը փորձում է Խորհրդային Միության փլուզումից հետո աշխարհում իր տեղը գտնել: Այդ երկիրը ցանկանում է վերադարձնել իր կարգավիճակը: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարծում է, որ ինքը «վերականգնող ուժ» ունեցող մարդ է, ով կարող է բուժել բոլոր վերքերը: Նա հույս ունի դա անել Եվրասիական տնտեսական միության միջոցով. նախկին խորհրդային մի շարք պետությունների՝ լավ հնչող ինտեգրում, որն ուժի մեջ է մտնելու 2015 թվականի հունվարի 1-ից:
Սա դարձավ նրա սիրելի նախագիծը: Նրա համար՝ ցավոք, նախագիծը, հնարավոր է, արդեն տապալվել է: Որոշ պետություններ հրաժարվում են միանալ, իսկ նրանց շարքում, ովքեր միացել են Մաքսային միությանը, պայքար է ընթանում՝ ԵՏՄ-ին ավելի լիարժեք ինտեգրումը կանխելու համար: Խոսքը միշտ եղել է ավելիի մասին, քան պարզապես տնտեսությունն է: Բիրմինգեմի համալսարանի ռուսական, եվրոպական եւ եվրասիական հետազոտությունների կենտրոնի դոկտոր Կատարինա Վոլչուկը նշել է. «Դա հիմնականում քաղաքական նախագիծ է՝ տնտեսական փաթեթավորմամբ»:
ԵՏՄ-ն պուտինիզմի ծավալապաշտական արտահայտությունն է: Ուզբեկստանի բռնակալ նախագահ Իսլամ Քարիմովը հրաժարվեց անդամակցել ԵՏՄ-ին, քանի որ դա ինքնիշխանության կորուստ կնշանակի: «Նրանք ասում են, որ միայն տնտեսական շուկա են ստեղծում եւ որ ոչ մի կերպ չեն հրաժարվի իրենց ինքնիշխանությունից եւ անկախությունից,- ասել է Քարիմովը միության մասին:- Բայց ասացեք, կարո՞ղ է, արդյոք, քաղաքական անկախություն լինել՝ առանց տնտեսական անկախության»:
Հայաստանն ամիսներ շարունակ հայտնի էր նրանով, որ շուտով ստորագրելու է Եվրամիության Ասոցացման համաձայնագիրը: 2013 թվականի սեպտեմբերին Պուտինի եւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առանձին հանդիպումից հետո երկրի դիրքորոշումը խորհրդավոր եւ անսպասելի կերպով փոխվեց: Այն որոշեց միանալ ԵՏՄ-ին: Ընդամենը երկու ամիս անց նույնը տեղի ունեցավ նաեւ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի հետ:
«Մենք չգիտենք, թե ինչ փաստարկներ բերվեցին այս երկու դեպքերում: Բայց մենք գիտենք, որ փաստարկները պետք է շատ հզոր լինեին: Ռուսները պետք է օգտագործեին ամբողջ զինանոցը: ավանաբար, խոսքը քաղաքական գոյատեւման, քաղաքական ռեժիմների ոչնչացման մասին է եղել: Ե՛վ Սարգսյանի, ե՛ւ Յանուկովիչի քաղաքական ճակատագիրը կավարտվեր, եթե նրանք չհամաձայնեին: Բայց նույնիսկ այդ դեպքում ձգողականությունը բավական ցածր է, այդ պատճառով հարկ էր շատ համոզել: Իսկ Ուկրաինայի դեպքում նույնիսկ դա չօգնեց»,- ասել է Վոլչուկը:
Պուտինը չի կարող թույլ տալ, որ ԵՏՄ-ն տապալվի, ինչպես նրա շատ նախորդներ. 1991 թվականից արդեն տասը նման փորձ է եղել: Նա չի կարող դա թույլ տալ, քանի որ, Վոլչուկի կարծիքով, «դա կարող է թանկ արժենալ Ռուսաստանին հեղինակության առումով»: «Եվ շատ, շատ թանկ: Պուտինը պարզապես չի կարող թույլ տալ, որպեսզի նախագիծը տապալվի այն բանից հետո, երբ նա փորձեց Ուկրաինային գայթակղել անդամակցության եւ ոլորեց Հայաստանի ձեռքերը: Բայց դրա հետ մեկտեղ, ամենայն հավանականությամբ, այդ միությունը կկիսի ինտեգրման մյուս ծրագրերի ճակատագիրը»,- հավելել է նա:

Новости Армении – NEWS.am приводит опубликованную в «International Business Times» статью обозревателя Шейна Краучера со значительными сокращениями:
Россия пытается найти свое место в мире после распада Советского Союза. Она хочет вернуть свой статус. Президент России Владимир Путин считает, что он человек с «восстановительной силой», который залечит старые раны. Он надеется сделать это через Евразийский экономический союз – грандиозно звучащую интеграцию нескольких бывших советских государств, которая вступает в силу с 1 января 2015 года.
Это стало его любимым проектом. К сожалению для него, проект, возможно, уже провалился. Некоторые государства отказываются присоединиться, а среди тех, кто присоединился к Таможенному союзу, ведется борьба, чтобы предотвратить более полную интеграцию с ЕАЭС. Речь всегда шла о большем, чем просто об экономике. Доктор Катарина Вольчук из Центра российских, европейских и евразийских исследований Бирмингемского университета отметила: «Это в основном политический проект, упакованный в виде экономического применения».
ЕАЭС – экспансионистское проявление путинизма. Автократический президент Узбекистана Ислам Каримов отказался от вступления в ЕАЭС, поскольку это будет означать потерю суверенитета. «Они говорят, что создают только экономический рынок и что никоим образом не откажутся от своего суверенитета и независимости,– сказал Каримов о союзе, подчеркнув свою озабоченность.– Но скажите, может ли быть политическая независимость без экономической независимости?»
Армения на протяжении месяцев хвалилась тем, что подпишет Соглашение об ассоциации с ЕС. После встречи Путина и президента Армении Саргсяна один на один в сентябре 2013 года позиция страны таинственно и внезапно изменилась. Она решила присоединиться к ЕАЭС. Ровно то же самое произошло и с украинским президентом Виктором Януковичем лишь два месяца спустя.
«Мы не знаем, какие аргументы использовались в каждом из этих случаев. Но мы знаем, что аргументы должны были быть очень мощными. Русские должны были использовать весь арсенал. Наверное, речь шла о политическом выживании, об уничтожении политических режимов. Политическая судьба и Саргсяна, и Януковича была бы кончена, если бы они не согласились. Но даже при этом притягательность достаточно низкая, поэтому понадобилось много убеждать. А в случае с Украиной даже это не помогло»,– сказала Вольчук.
Путин не может позволить, чтобы ЕАЭС провалился, как и многие из его предшественников,– с 1991 года было уже десять попыток. Он не может этого допустить, поскольку, по мнению Вольчук, «это может дорого обойтись России в плане репутации». «И очень, очень дорого. Путин просто не может себе позволить, чтобы проект разрушился, после того как он пытался соблазнить Украину для присоединения и выкручивал руки Армении. Но вместе с тем, скорее всего, этот союз разделит судьбу других интеграционных проектов. То есть будут декларации, договоры и саммиты, но очень мало фактического содержания и воплощения в жизнь»,– добавила она.