Վերակառուցման գերմանական բանկը (KfW) կաջակցի Արարատյան դաշտոմ արտեզյան ջրերի տնտեսման հարցում: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 22-ին, լրագրողներին հայտարարեց բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը: Նրա խոսքով՝ KfW-ի ղեկավարության հետ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել հոկտեմբերին՝ Բեռլինում:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում արտեզյան հորերի ավտոմատ կառավարման ցանցերի տեղադրման հարցը: Այդուհանդերձ, ողջ Արարատյան դաշտի համար համակարգը բավականին ծախսատար կլինի, քանի որ հորերը գործում են Արարատի եւ Արմավիրի մարզերի ավելի քան 140 բնակավարերում: «Մենք չգիտենք, թե մեր գերմանացի գործընկերները ի՞նչ ծավալով կհամաձայնեն ֆինանսավորել այդ ծրագիրը, սակայն աջակցության որոշակի ծավալ, իհարկե կլինի, այդ մասին արդեն կարելի է համոզվածությամբ ասել», - հավաստիացրեց Արամայիս Գրիգորյանը:

Германский банк реконструкции KfW окажет поддержку в экономии артезианской воды в Араратской долине. Об этом заявил журналистам 22 декабря министр экологии Армении Арамаис Григорян. По его словам, договоренность об этом была достигнута на его встрече с руководством KfW в Берлине в октябре.
Стороны обсудили установку в Армении сети автоматического управления артезианскими скважинами. Это позволит исключить расход сверх разрешений у водопользователей. Тем не менее, для всей Араратской долины система окажется довольно затратной, потому что скважины действуют в более чем 140 населенных пунктах Араратской и Армавирской областей. «Мы не знаем, в каком объеме наши германские партнеры согласятся профинансировать эту программу, но какой-то объем поддержки будет оказан, об этом уже можно говорить с уверенностью», – заверил Григорян.