Ավստրալիայի վարչապետ Թոնի Էբոթը քննադատության է ենթարկվել կանանց մասին իր խոսքերի համար, որոնցում նրանց կոչել էր ընտանեկան բյուջեի վրա կոնտրոնացած, հայտնում է BBC-ն
Նման կարծիք վարչապետը հայտնել է հարցազրույցում՝ խոսելով բնակչության կանացի կեսի համար ունեցած իր քաղաքական ձեռքբերումներից:
Նա նշել էր, որ ածխաթթու գազի արտանետումների համար հարկի վերացումը յուրաքանչյուր ընտանիքի կօգնի խնայել տարեկան 290 դոլար:
«Մեզանից շատերը գիտեն, որ կանայք հատկապես կենտրոնացած են ընտանեկան բյուջեի վրա», - հայտարարել էր Էբոթը:
Ըստ ընդդիմության՝ նման մեկնաբանություններն արտացոլում են Թոնի Էբոթի պատկերացումները կանանց մասին:
«Խնդիրն այն չէ, որ Թոնի Էբոթը անցյալում է մնացել, այլ, որ նա ցանկանում է, որպեսզի Ավստրալիայի մնացած մասն էլ համաձայնի իր հետ՝ վերադառնալով հետ այն աշխարհ, ուր տղամարդիկ աշխատում են, իսկ կանայք արդուկ անում», - կարծում է Ավստրալիայի լեյբորիստական կուսակցության անդամ Էնթոնի Օլբանեսը:
Միայն Աստրալիայի արտգործնախարար Ջուլի Բիշոփն է հանդես եկել Էբոթի պաշտպանությամբ՝ հայտարարելով, որ վարչապետը խոսել է քաղաքական փոփոխությունների մասին, մասնավորապես՝ ածխաթթու  գազի արտանետումների հարկի վերացման, իսկ այդ քայլը, անկասկած, կանդրադառնա ընտանիքների վրա, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Премьер-министр Австралии Тони Эбботт подвергся критике за свое высказывание о женщинах, назвав их сосредоточенными на семейном бюджете, сообщает BBC.
Такое мнение премьер-министр высказал в интервью, отвечая на вопрос о своем крупнейшем политическом достижении для женской половины населения.
По его словам, отмена налога на выбросы углекислого газа поможет каждой семье сохранить порядка 290 долларов в год.
«Как многие из нас знают, женщины особенно сосредоточены на семейном бюджете», — заявил Эбботт.
По мнению оппозиции, подобные комментарии отражают устаревшее представление Тони Эбботта о женщинах.
«Проблема не в том, что Тони Эбботт застрял в прошлом, а в том, что он хочет, чтобы остальная Австралия составила ему компанию, вернувшись назад в мир, где мужчины работают, а женщины гладят белье», — считает Энтони Олбанес, член Австралийской лейбористской партии.
Лишь министр иностранных дел Австралии Джули Бишоп выступила в защиту Эббота заявив, что премьер-министр говорил о политических изменениях, в частности отмене налога на выбросы углекислого газа, а этот шаг, безусловно, отразится на семьях, передает РИА Новости