Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի կողմից կիրագործվի  կենսանյութերի պահպանության համար 1 մլրդ ռուբլի արժողությամբ «Նոյյան տապան»  անունը կրող դեպոզիտարիայի ստեղծման  գիտական նախագիծը: Այդ մասին հայտարարել է բուհի ռեկտոր Վիկտոր Սադովնիչին, հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Եթե նախագիծն իրագործվի, ապա Ռուսաստանի պատմության մեջ այն հսկայական ցատկ կլինի: Մեզ է տրամադրվել Ռուսական գիտական հիմնադրամի ամենախոշոր գրանտը: Ես այդ նախագիծն անվանում եմ «Նոյյան տապան»: Այն ենթադրում է դեպոզիտարիայի՝ Երկրում բոլոր կենդանի արարածների տվյալների բանկի ստեղծում», - ընդգծել է Վիկտոր Սադոնիչին: Ռեկտորի խոսքով՝ այն կներառի այն բոլոր տեսակները, որոնք «անհետանում են եւ նրանք, որոնք ողջ եւ առողջ են»: «Այնտեղ տարբեր բջջանյութերի կրիոպահպանման (որը հետագայում կարող է վերարտադրվել) հնարավորություններ կլինi», - հավելել է Վիկտոր Սադովնիչին:
Նշենք, որ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանին կից գիտատեխնոլոգիական հովիտը կկառուցվի 2018թ: Այն մոտ 430 հազար քմ տարածք կզբաղեցնի:

В Московском государственном университете имени Ломоносова будет реализован научный проект по созданию депозитария для хранения биоматериалов «Ноев ковчег» стоимостью 1 млрд. рублей. Об этом на пресс-конференции 25 декабря сообщил ректор вуза Виктор Садовничий, передает ТАСС.
«Если проект будет реализован, это будет рывок в истории России. Россия первая в мире создаст «Ноев ковчег». Нам выделен самый крупный грант Российского научного фонда. Я называю этот проект «Ноев ковчег». Он предполагает создание депозитария - банка данных всего живого на Земле», - подчеркнул Виктор Садовничий. По словам ректора, он будет включать в себя те виды, которые «исчезают, и те, которые здравствуют». «Там будут возможности для криохранения различного клеточного материала, который может затем репродуцироваться», - добавил Виктор Садовничий.
Отметим, что научно-технологическая долина при МГУ имени Ломоносова может быть построена к 2018 году. Она будет занимать почти 430 тыс. квадратных метров.