Հայաստանի իրավապահի համակարգի ներկայացուցիչները այս պահին գտնվում են Գյուրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայում, այժմ հարցաքննվում է ընտանիքի վեց անդամների սպանության մեջ կասկածվողը՝ ռուս զինվորական Վալերի Պավելի Պերմյակովը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ոստիկանապետի առաջին տեղակալ Հունան Պողոսյանը, ով գլխավորում է ոստիկանապետի հրամանով ստեղծված օպերատիվ խումբը:
Պերմյակովը սկսել է ցուցմունք տալ եւ պատմել է, որ դուրս է եկել պոստից, ցանկացել է մի քիչ զբոսնել, գնացել է այդ հասցեն՝ ջուր խմելու, դուռը ծեծել է, չեն բացել, փորձել է մտնել, այնուհետեւ մարդ է արթնացել ու այդպես տեղի է ունեցել այն, ինչ եղել է:
Հունան Պողոսյանն ասաց, որ այժմ քննարկում են քրեական գործի վարույթը իրականացնելու խնդիրը, դատավարական ընթացակարգերը: Խնդիրն այն է, որ Պերմյակովի դեմ գործ կհարուցվի նաեւ զորամասը լքելու, պոստից զենքով փախչելու, սահմանը անցնելու փորձի վերաբերյալ: «Իրենք հակված են, որ մենք քննենք, քանի որ դեպքը տեղի է ունեցել մեզ մոտ, այն ծանր հանցագործություն է, օրվա ընթացքում երկու երկրների դատախազները իրար հետ կզրուցեն եւ կպայմանավորվեն: Կարծում եմ՝ մենք էլ կքննենք գործը, պարզապես վերադասության կարգով կստանանք համապատասխան ցուցում եւ ռուս գործընկերների վարույթում քննվելիք գործն էլ կտեղափոխվի մեզ մոտ»,-ասաց ոստիկանապետի տեղակալը:
Նա նշեց, որ Վալերի Պերմյակով ընդամենը մի ամիս եւ մի քանի օր է՝ ինչ Գյումրիում է, նա նկարագրվում է իբրեւ նորմալ անձնավորություն, բայց արտաքին տեսքը խոսում է այն մասին, որ ինչ-որ խնդիրներ կան, դա կպարզի համապատասխան փորձաքննությունը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը գրել էր, որ հունվարի 12-ին Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցի տներից մեկում ընտանիքի 6 անդամներին գտել են սպանված: Նրանց վրա հրազենային վնասվածքներ են եղել: Սպանվածներից հինգը չափահաս են եղել, մեկը՝ մանկահասակ երեխա: Սպանության հիմնական կասկածյալը ռուս զինվորական Վալերի Պավելի Պերմյակովն է: Նրան հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանի մոտ` Բայանդուր գյուղի հատվածում:

Представители правоохранительных органов Армении в данный момент находятся на 102-ой российской военной базе в Гюмри. Сейчас идет допрос солдата-срочника Валерия Пермякова, подозреваемого в убийстве 6 членов одной семьи. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил первый заместитель начальника Полиции Армении Унан Погосян, возглавляющий созданную из-за инцидента накануне оперативную группу.
По словам Погосяна, Пермяков начал давать показания. Он рассказал, что покинул свой пост, пожелал немного погулять, пошел по известному адресу, чтобы выпить воды, постучался, ему не открыли. Попытался проникнуть в дом, потом кто-то проснулся, и произошло то, что произошло.
Как сказал первый замначальника Полиции, сейчас обсуждается вопрос дальнейшей организации разбирательства. В отношении Пермякова будет возбуждено также уголовное дело за бегство с оружием и попытку пересечения госграницы. «Российская сторона склоняется к тому, чтобы следствие вели мы, поскольку инцидент произошел на нашей территории, и речь идет о тягчайшем преступлении. В течение дня состоится также беседа между прокурорами двух стран, и они обо всем договорятся», - отметил Унан Погосян. Последний также добавил, что Валерий Пермяков находился в Гюмри лишь чуть более месяца, о нем говорят как о нормальном человеке, однако внешний вид свидетельствует о наличии определенных проблем. Ответы на эти вопросы даст экспертиза.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 6 членов семьи Аветисянов, проживающих по улице Мясникяна в Гюмри, 12 января обнаружили убитыми из огнестрельного оружия. Подозреваемый был обнаружен российскими пограничниками в районе села Баяндур при попытке пересечения армяно-турецкой границы.