Տարեսկզբից հայ-ադրբեջանական սահմանին վերսկսված լարվածությունը անցյալ տարվա ակտիվ գործողությունների շարունակությունն է, որը թուրք-ադրբեջանական համաձայնությամբ է կատարվում։
Այս մասին այսօր հունվարի՝ 26-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը՝ ավելացնելով, որ սահմանին լարվածության ավելացումը Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների հակակշիռ է։
«Սահմանին լարվածությունը Ցեղասպանության 100-ամյակի նախապատրաստության շղթայի հետ է կապված։ Ես թուրք-ադրբեջանական ծրագրված ասելիքը միշտ տեսնում, զգում եմ եւ հիմա էլ ավելի հակված եմ այդ ակտիվությունը կապել այս երեւույթի հետ։ Իրավիճակի սրմամբ նրանք փորձում են տարբեր ատյաններում բարձրացնելՀայաստանի ագրեսոր լինելու խնդիրը եւ սա դարձնել զուգահեռ հարթակ»,- ասաց ազգագրագետը։

Возобновившаяся с начала года напряженность на армяно-азербайджанской границе - продолжение активных действий прошлого года, которые выполняются при турецко-азербайджанском согласии. Об этом на пресс-конференции 26 января заявила этнограф Грануш Харатян.
По ее убеждению, усиление напряженности на границе является противовесом для мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. «Напряженность на границе связана с подготовкой к мероприятиям по 100-летию Геноцида. Я всегда вижу и чувствую турецко-азербайджанские согласованные планы, и сейчас больше склонна связывать эту активность с отмеченным явлением. Нагнетанием ситуации они пытаются в разных инстанциях поднять вопрос о том, что Армения якобы агрессор, и превратить это в параллельную платформу», - сказала Грануш Харатян.