Եվրամիության երկրների արտգործնախարարները առաջարկել են եւս 6 ամիսով երկարաձգել Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները Ուկրաինայի նկատմամբ նրա քաղաքականության պատճառով:
Խոսքն այն պատժամիջոցների մասին է, որոնց գործողության ժամկետը լրանալու է մարտին: Դրանց թվում հիմնականում առանձին ռուս քաղաքական գործիչների, պաշտոնյաների եւ ձեռնարկատերերի նկատմամբ Եվրամիության կողմից ներդրված սահմանափակող միջոցառումներն են: Նախարարներն այս քայլը հիմնավորել են Ուկրաինայի իրավիճակի վատթարացմամբ, հաղորդում է Slon.ru-ն:
Բացի այդ, նախարարները Եվրահանձնաժողովին կխնդրեն Ռուսաստանի քաղաքացիների եւ ընկերությունների դեմ ուղղված նոր պատժամիջոցներ մշակել, ովքեր, Բրյուսելի կարծիքով, ներգրավված են Ուկրաինայի արեւելքում հակամարտության էսկալացիային:

Министры иностранных дел стран Евросоюза предложили продлить на шесть месяцев санкции, введенные против России из-за ее политики в отношении Украины. Об этом 28 января сообщает Reuters со ссылкой на черновик документа, который должен быть принят по итогам встречи глав внешнеполитических ведомств, которая состоится 29 января.
По данным агентства, речь идет о продлении санкций, срок действия которых истекает в марте. В их число входят в основном ограничительные меры, введенные Евросоюзом в отношении отдельных российских политиков, чиновников и предпринимателей. Такой шаг министры обосновали ухудшением ситуации в Украине, сообщает Slon.ru.
Кроме того, на встрече 29 января министры попросят Еврокомиссию разработать новые санкции против российских граждан и компаний, причастных, по мнению Брюсселя, к эскалации конфликта на востоке Украины.