26 մարդ սպանվել, 30-ից ավելին վիրավորվել են Սինայի թերակղղզու հյուսիսում հարձակումների շարքի հետեւանքով, որտեղ Եգիպտոսի անվտանգության ուժերը մարտնչում են իսլամիստների դեմ։
Գրոհայինները Հյուսիսային Սինայի մայրաքաղաք Էլ Արիշում ոչնչացրել են ռազմական օբյեկտներ՝ ականապատ ավտոմեքենայի եւ ականանետների օգնությամբ։ Զոհվել են զինվորներ եւ խաղաղ բնակիչներ, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻՊ-ի գրոհայինների հետ կապված մի խմբավորում: Խմբավորման անդամները եգիպտացիներին կոչ են արել բողոքել նախագահ Սիսիի դեմ:
Վերջին երկու տարիներին Սինայի տարբեր թաղամասերում պարբերաբար բախումներ են տեղի ունենում իսլամիստների եւ կառավարական զորքերի միջեւ:

26 человек были убиты и более 30 получили ранения в результате серии нападений на севере Синайского полуострова, где силы безопасности Египта сражаются против исламистов.
Боевики поразили военные объекты в столице Северного Синая Эль-Ариш с помощью заминированного автомобиля и минометов. В результате атак погибли солдаты и мирные жители, сообщает Русская служба BBC.
Ответственность за нападения взяла на себя группировка, связанная с боевиками «Исламского государства». Члены группировки призывали египтян протестовать против президента Сиси.
За последние два года в разных районах Синая периодически вспыхивали столкновения между исламистами и правительственными войсками.