Հայաստանում անհրաժեշտ է աճեցնել խաղողի ֆիլոքսերակայուն տեսակներ: Այդ մասին այսօր՝ հունվարի 30-ին, կառավարության նիստին հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նկատենք, որ կառավարության նիստին որոշում է ընդունվել Արմավիրի մարզի 4 գյուղերում ոչնչացնել ֆիլոքսերայի օջախները: Վարակված խաղողի այգիների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 11,07 հա: Հիվանդության դեմ պայքարի համար կարող է հատկացվել մոտ 48,1 մլն դրամ (101 հազար դոլար), որոնցից 18,7 մլն-ը՝ վարակված խաղողի այգիների ոչնչացման համար (պայքարի միակ ճանապարհը), 289,4 մլն-ը՝ հատկացում այգեպաններին, քանի որ այդ այգիները 3 տարի շարունակ չպետք է մշակվեն:
11,7 հա վարակված տարածքից 9,24-ը պատկանում է մենատնտեսներին, մնացածը՝ հայկական ծագմամբ արգենտինացի միլիարդատեր Էդուարդ Էռնեկյանին պատկանող«Տիերաս դե Արմենիա» ընկերությանը: Ընկերությունը գինին արտադրում է մի քանի տարի առաջ տնկված սեփական խաղողի այգիներից: Հասարակի գյուղացիների խաղողի այգիները կոչնչացվեն, իսկ միլիարդատիրոջ այգիները անձեռնմխելի կմնան:
Արարատյան դաշտը երկար ժամանակ զերծ է եղել ֆիլոքսերայից հավելեց գյուղատնտեսության նախարարը. վարակման օջախը հայտնաբերվել է 2009թ.Գայ գյուղում: Ընդ որում նախարարը չհիշատակեց, որ հիվանդությունը սկսվել է տարածվել Էռնեկյանի ֆիլոքսերակյուն այգիների հիմնումից հետո. դրանք դիմացկուն են հիվանդության նկատմամբ, սակայն հարուցիչներ են արտադրում:
Այսպիսով, կառավարությունը որոշել է չմաքրել այգիները հիվանդությունից, այլ «լավ, թե վատ» հարմարվել դրան:

В Армении необходимо выращивать филлоксероустойчивые сорта винограда. Об этом заявил на заседании Правительства 30 января министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
Заметим, что на заседании Правительство постановило ликвидировать очаги филлоксеры в 4 селах Армавирской области. Общая площадь зараженных виноградников составляет уже 11,07 га. На борьбу с болезнью будет выделено около 48,1 млн. драмов ($101 тыс.), из них 18,7 млн. – на уничтожение зараженных виноградников (единственный путь борьбы), 289,4 млн. – на пособие садоводам (три года бывшие виноградники должны пустовать).
Из зараженных 11,07 га 9,24 принадлежат фермерам-одиночкам, остальные 1,83 – компании «Тьеррас де Армениа» аргентинского миллиарда армянского происхождения Эдуардо Эрнекяна. Компания производит вино с собственных виноградников, разбитых несколько лет назад. Виноградники простых фермеров будут уничтожены, миллиардеру повезет больше – его сады останутся в неприкосновенности. Для этого уже предприняты надлежащие меры предосторожности (виноградники огорожены и отделены от села буферной зоной, вокруг садов установят санитарный ковер, который будут периодически освежать).
Аратская долина в течение долгого времени была свободна от филлоксеры, добавил глава Минсельхоза: очаг заражения был обнаружен в 2009 году в селе Гай. При этом министр не упомянул, что вспышки начались как раз после разбивки филлоксероустойчивых садов Эрнекяна: сами они к болезни устойчивы, но переносят на себе возбудителей.
Таким образом, Правительство решило не очистить виноградники от болезни, а «худо-бедно» приспособиться к ней.