Ֆրանսիական Օ դը Սեն դեպարտամենտից սենատոր Ֆիլիպ Կալտենբախը վերընտրվել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահի պաշտոնում: Այս մասին գրում է «Nouvelles d'Arménie» պարբերականը:
Այդ առիթով Ֆիլիպ Կալտենբախը հայտարարել է. «Հպարտ եմ, որ վերընտրվել եմ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահի պաշտոնում, որը զբաղեցնում եմ արդեն երեք տարի: Ֆրանսիան Հայաստանի հավատարիմ ընկերն է, եւ ես ցանկանում եմ առավել ամրապնդել երկու երկրների սերտ կապերը»:
Կալտենբախը նաեւ շնորհավորել է Բարեկամության խմբի փոխնախագահ ընտրված սենատորներին. Լյուկ Կարվունին եւ Էսթեր Բենբասին՝ Վալ դե Մարն դեպարտամենտից, Մատյո Դարնոյին՝ Արդեշից, Միշել Ֆորիսեին՝ Ռոն դեպարտամենտից, Բերնար Սոժիին՝ Իզերից, ինչպես նաեւ Էրվե Մարսելին՝ Օ դը Սեն դեպարտամենտից: Վերջինը նաեւ Սենատի փոխխոսնակն է:
«Բարեկամության խումբը, բնականաբար, 2015 թվականին շատ ակտիվ է լինելու՝ կապված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ»,- հավելել է ֆրանսիացի սենատորը:
Նա տեղեկացրել է, որ Խումբը ծրագրում է Հայոց ցեղասպաության 100-րդ տարելիցի առիթով հիշատակի միջոցառումներ անցկացնել Սենատում, ինչպես նաեւ 1915 թվականի Ցեղասպանությունից հետո Ֆրանսիայում կազմավորված հայ համայնքի թեմայով սիմպոզիում: Բացի այդ, նախատեսվում են հանդիպումներ Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանի, Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահի հետ:
«Մենք նաեւ քննարկումներ ենք անցկացնում Ֆրանսիա-Թուրքիա եւ Ֆրանսիա-Ադրբեջան բարեկամության խմբերի հետ, որպեսզի երկու կլոր սեղան կազմակերպենք: Առաջինին կմասնակցեն թուրքական մտավորականության ներկայացուցիչներ՝ նպատակ ունենալով աշխատել երկու երկրների միջեւ երկխոսություն հաստատելու ուղղությամբ, իսկ երկորդին՝ հայ եւ ադրբեջանցի խորհրդարանականներ՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության հաստատման թեմայով»,- ամփոփել է Ֆիլիպ Կալտենբախը:

Французский сенатор от департамента О-де-Сен Филипп Кальтенбах переизбран в должности председателя Группы дружбы Франция – Армения в Сенате Франции. Об этом пишет журнал «Nouvelles d'Arménie».
В этой связи Филипп Кальтенбах заявил: «Я очень горжусь тем, что переизбран в должности председателя Группы дружбы Франция – Армения, которую занимаю уже три года. Франция – верный друг Армении, и я желаю еще больше укрепить тесные связи между нашими странами».
Кальтенбах также поздравил сенаторов, ставших заместителями председателя Группы дружбы. Это Люк Карвуна и Эстер Бенбасса от департамента Валь-де-Марн, Матье Дарно от департамента Ардеш, Мишель Фориссье от департамента Рона, Бернар Сожи от департамента Изер, а также Эрве Марсель от департамента О-де-Сен, который также является заместителем председателя Сената.
Французский сенатор отметил: «Группа дружбы, естественно, будет очень активной в 2015 году в связи со столетием Геноцида». Он сообщил, что Группа планирует провести памятные мероприятия в Сенате к столетию Геноцида армян, а также симпозиум на тему армянской диаспоры во Франции после Геноцида 1915 года. Кроме того, планируется встреча с послом Армении, встреча с новым послом Франции в Минской группе, а также прием делегации Армении в 2015 году.
«Мы также проводим обсуждения с Группами дружбы Франция – Турция и Франция – Азербайджан, чтобы организовать два круглых стола: первый – в присутствии представителей турецкой интеллигенции с целью работать над диалогом между двумя странами, а второй – с участием армянских и азербайджанских парламентариев – на тему мира в Нагорном Карабахе»,– подытожил Филипп Кальтенбах.