Հյուսիսարեւմտյան համալսարանի Ֆեյնբերգի դպրոցի հետազոտողները փորձ են կատարել եւ պարզել, որ սոցցանցերում շատ ժամանակ անցկացնողները կարող են ավելի արագ նիհարել։
Նրանք, ովքեր որոշում են դիետայի հետեւել, եւ սկսում են քննարկել դա սոցցանցերում համախոհների հետ, ունեն նիհարելու ավելի շատ հավանականություն, քան մենակ նիհարել ցանկացողները։ Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ «համացանցում նիհարողները» կես տարում ազատվում են իրենց քաշի 10 տոկոսից։
Հարցումը ցույց է տվել, որ սոցցանցերում ժամանակ չանցկացրածները վեց ամսում ազատվել են քաշի միայն 5 տոկոսից։ Մինչդեռ հարցման այն մասնակիցները, որոնք շփվել էին  առնվազն 2 համախոհի հետ, ազատվել են իրենց քաշի 7-10 տոկոսից, հայտնում է Planet-today-ը։
Հարկ է նշել փորձագետների կարծիքը, համաձայն որի սոցցանցերը կարող են օգնել ոչ միայն նիհարելիս, այլեւ ալկոհոլային եւ թմրանյութային կախվածությունից ազատվելիս եւ դեպրեսիայի դեմ պայքարելիս։ Շատերը քաշվում են «իրական աշխարհում» այլոց հետ հանդիպելուց եւ սեփական խնդիրները քննարկելուց, մինչդեռ նույնը համացանցում անելը շատ ավելի դյուրին է։

Исследователи из Медицинской школы Фейнберга Северо-западного университета провели эксперимент и выяснили, что люди, которые проводят большое количество времени в социальных сетях, способны быстрее избавиться от лишних килограммов.
Человек, который решается сесть на диету и начинает общаться на данную тему с единомышленниками в социальных порталах, имеет больше шансов похудеть, чем тот, кто делает это в одиночку. Исследования показывают, что «худеющие в Интернете» теряют на десять процентов больше лишнего веса за полгода.
Опрос показал, что люди, которые не общались и не сидели в популярных социальных сетях, теряли за шесть месяцев только пять процентов веса. При этом опрошенные, которые общались с единомышленниками, а их должно быть как минимум двое, сбросили семь - десять процентов лишнего веса, передает Planet-today.
Стоит отметить, что, по словам экспертов, социальные сети могут помочь не только в похудении, но и стать отличным помощником в качестве поддержки в борьбе с алкогольной и наркотической зависимостью, а также страдающим от депрессии. Многие люди стесняются встречаться с другими людьми в «реальном мире» и обсуждать свои проблемы, сделать это в сети Интернет гораздо проще.