Fitch վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանի օտարերկրյա եւ ազգային արժույթի թողարկային դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը «BB-»-ից իջեցրել է «B+»-ի՝ կայուն կանխատեսմամբ: «BB-»-ից «B+»-ի է իջեցվել նաեւ օտարերկրյա եւ ազգային արժույթով ավագ անապահով արժեթղթերի վարկանիշը: Երկրի արտարժութային առաստաղը BB-ից իջեցվել է «BB-»-ի, իսկ արժույթի թողարկային դեֆոլտը մնացել է B մակարդակի վրա:
Գործակալության վերլուծաբանները նշում են, որ Հայաստանը ենթարկվում է ռուսական տնտեսության բացասական ազդեցությանը: 2015 թվականին Հայաստանի տնտեսությունում չափավոր ռեցեսիա է ակնկալվում՝ Ռուսաստանի տնտեսության վատթարացման պատճառով որոշակի ռիսկերով եւ ազգային արժույթի վրա հետագա ճնշմամբ: Չնայած Գյումրիում կատարվածին, Fitch-ն ակնկալում է, որ երկկողմ սերտ հարաբերությունները կպահպանվեն, որոնք կանդրադառնան նաեւ տնտեսության վրա:
Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա գունավոր մետաղների գները (այդ թվում՝ հայկական արտահանման մեծ մասը կազմող պղնձի) կարող են նվազել:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի պահուստները կարող են դեկտեմբերյան մակարդակից նվազել (1.49 մլրդ դոլար)՝ արտարժույթի հոսքի նվազման, ինչպես նաեւ, ավելի պակաս չափով, ԿԲ-ի արժութային միջամտությունների պատճառով՝ դրամի արժեզրկումը կանխելու նպատակով: 2015-2016 թվականներին արտարժույթի պահուստները, թերեւս, կշարունակեն հավասարվել 3 ամսվա չափով ազգային արտահանման ծավալներին, մինչդեռ 2010-2013 թվականներին այդ ցուցանիշը, որպես կանոն, գերազանցում էր 4 ամիսը:
Դրամի փոխարժեքի անկումը շարունակելու է ազդել պետական պարտքի վրա, քանի որ այն 80%-ով արտարժույթով է արտահայտված: Հիմնականում արժույթի արժեզրկման հետեւանքով 2014 թվականին ԱԱՀ-ի հանդեպ պետական պարտքի հարաբերակցությունը հասել է գրեթե 50%-ի: Այդ հարաբերակցությունը հաջորդ տարիներին, ամենայն հավանականությամբ, նույնը կմնա, սակայն փոխարժեքի կայունացման պայմաններում: 2010 թվականից ֆիսկալ քաղաքականությունը շատ զգույշ էր. Fitch-ի վերլուծաբաններն ակնկալում են, որ Կառավարությունը ֆիսկալ դեֆիցիտը կպահպանի ԱԱՀ-ից 3% ցածր մակարդակը:

Рейтинговое агентство Fitch понизило с BB- до B+, со стабильным прогнозом, долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) Армении в иностранной и национальной валюте. С BB- до B+ снижен и рейтинг старших необеспеченных облигаций в иностранной и национальной валюте. Страновой потолок по инвалюте был опушен с BB до BB-, а РДЭ остался на уровне B.
Как отмечают аналитики агентства, Армения сильно подвержена негативным явлениям в российской экономике (BBB-/Негативный прогноз), а значит – рискам для своего платежного баланса и перспектив эконмического роста. В 2015 г в экономике Армении ожидается умеренная рецессия, с определенными рисками из-за ухудшения экономики России и дальнейшего давления на нацвалюту в сторону снижения. Несмотря на последние события в Гюмри, Fitch ожидает сохранения тесных двусторонних связей, влияющих и на экономику.
Дефицит текущего счета в 2015 г может снова вырасти из-за сокращения трансфертов и российского спроса на армянский экспорт. Трансферты, которые составляют около 15% ВВП Армении, в последние месяцы 2014 г снизились примерно на 30%, а 90% их объема поступает именно из России. Спад нефтяных цен мог стать благоприятным для цен на импортные товары, но с другой стороны, укрепляется доллар.
Что же касается экспорта, то цены на цветные металлы (в том числе медь, составляющую половину армянского экспорта) могут снизиться.
Резервы ЦБ Армении могут продолжить снижаться с декабрьского уровня ($1.49 млрд) - из-за низкого притока валюты, а также, в  меньшей степени, валютными интервенциями ЦБ Армении, чтобы сдержать обесценение драма. В 2015-16 гг резервы в иностранной валюте, скорее всего, продолжат равняться объему национального импорта за 3 месяцев, тогда как в 2010-13 г этот показатель ,как правило, превышал 4 месяца.
Снижение курса драма продолжит влиять на госдолг, так как он примерно на 80% выражен в инвалюте. В основном из-за девальвации валюты, соотношение госдолга к ВВП в 2014 г достигло почти 50%. Это соотношение, скорее всего, в предстоящие годы примерно таким и останется, но при условии стабилизации курса. Фискальная политика с 2010 г была осторожной: аналитики Fitch ожидают, что Правительство будет сохранять фискальный дефицит ниже 3% ВВП.