Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փետրվարի 19-ին շվեդական ռադիոյով հարցազրույց է հեռարձակվել պրոֆեսոր Օվե Բրինգի հետ, որը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի ասպարեզում Շվեդիայի հեղինակավոր մասնագետներից մեկը եւ ցեղասպանությունների թեմայով բազմաթիվ մենագրությունների եւ հրապարակումների հեղինակ է։
Պրոֆեսոր Բրինգը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության տարիներին Օսմանյան Թուրքիայում տիրող իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ երկրի կառավարությունն ուներ կայսրության տարածքում ապրող հայ եւ այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների միաձուլման խնդիր, ինչն իրականացվել է բնաջնջման ճանապարհով՝ օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի պայմաններում ստեղծված իրավիճակից։
Ներկայացվել է Ցեղասպանության ընթացքը` ընդգծելով դրա փուլային բնույթը, ինչի արդյունքում նախ ձերբակալվել եւ սպանվել է հայ մտավորականությունը, որից հետո տեղահանվել եւ գաղթի ճանապարհին բնաջնջվել է բնակչության մյուս հատվածը՝ հիմնականում կանայք, երեխաներ եւ տարեցներ։ Համեմատականներ անցկացնելով այլ ցեղասպանությունների հետ՝ պրոֆեսոր Բրինգը նշել է, որ փուլային բնույթ են կրել նաեւ Հոլոքոստը, Կամբոջայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը եւ այլ զանգվածային բնաջնջումներ։
Օվե Բրինգն ընդգծել է, որ այն, ինչ կատարվել է հայերի հետ Օսմանյան կայսրությունում, ցեղասպանություն էր, այլ ոչ թե ուղղակի տեղահանում, քանի որ տեղահանումը ենթադրում է մարդկանց խմբի վերաբնակեցման կազմակերպում, նախապես անհրաժեշտ պայմանների ստեղծում եւ բնակավայրերի պատրաստում։ Շարունակելով իր խոսքը՝ պրոֆեսորը նշել է, որ հակառակ դրան` հրամայված էր գաղթի ճանապարհին որքան հնարավոր է շատ հայերի սպանել։
Ավարտելով իր խոսքը` Օվե Բրինգը նշել է, որ տարբեր հաշվարկներով Ցեղասպանության տարիներին սպանվել է 1-1.5 մլն մարդ, կան 1916թ. հրապարակված տվյալներ մոտ 900 հազար սպանվածների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ բազմաթիվ վկայություններ: «Ցեղասպանության արդյունքում է, որ ներկայումս հայերը սփռված են ամբողջ աշխարհով մեկ», - շեշտել է պրոֆեսորը։

Шведское радио опубликовало интервью о Геноциде армян с известным экспертом международного права Ове Бринг.
В интервью профессор описал ситуацию в Османской Турции в годы Геноцида, подчеркнув, что перед правительством стояла задача ассимиляции христианских и других меньшинств империи, что и было осуществлено путем их истребления, пользуясь бесконтрольной ситуацией, созданной в результате Первой мировой войны.
Профессор описал ход Геноцида, подчеркивая его поэтапный характер, в результате чего сначала были арестованы и убиты представители армянской интеллигенции, а затем депортирована и истреблена остальная часть населения, в основном женщины, дети и старики. Сравнивая с другими геноцидами, профессор Бринг отметил, что поэтапно были осуществлены также Холокост, геноцид в Камбодже и другие массовые убийства.
Эксперт международного права в частности отметил, что то, что произошло с армянами в Османской империи, является именно геноцидом, нежели простой депортацией, так как переселение людей подразумевает заблаговременное планирование, подготовка необходимых условий и населенных пунктов. По словам профессора, наоборот было приказано убивать как можно больше людей.
В завершение профессор Бринг отметил, что по разным оценкам во время Геноцида были убиты 1-1,5 млн человек, есть данные около 900 000 убитых, опубликованные 1916г., а также многочисленные свидетельства, и именно в результате Геноцида сегодня армяне разбросаны по всему мир.