Իրանը սպառնում է լքել Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Արեւմուտքի հետ տարվող բանակցությունները, եթե մասնակիցները Իրանին պարտադրեն իրենց կամքը։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնում է իրանական Press-TV հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Իրան փոխարտգործնախարար Աբաս Արաքչիին։
«Իրանական կողմի գլխավոր ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Թեհրանը կարող է լքել բանակցությունները, եթե մյուս կողմերը շարունակեն Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը պարտադրել իրենց կամքը»,-մեջբերում է հեռուստաընկերությունը։
Իրանի եւ «վեցնյակի» միջեւ բանակցությունները փետրվարի 20-ից ընթանում են Ժնեւում տարբեր ձեւաչափերով, գրում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Հիշեցնենք, որ բանակցությունների նախորդ փուլը կայացել էր հունվարի 18-ին Ժնեւում։ Անցյալ տարվա նոյեմբերի 24-ին  լրացել էր Իրանի եւ «վեցնյակի» միջեւ միջուկային հարցի շուրջ խնդիրների կարգավորման համար նախատեսված ժամկետը։Կողմերը պայմանավորվել էին երկարաձգել քննարկման ժամկետը։
Բանակցությունների նպատակը Իրանի միջուկային ծրագրի վերջնական կարգավորման հարցում  համապարփակ համաձայնագրի մշակումն է։ Ըստ ձեռք բերած փոխհամաձայնության՝ համաձայնագիրը պետք է պատրաստ լինի մինչեւ հունիսի 30-ը։

Иранская сторона покинет переговоры с Западом по ядерной программе Тегерана, если их участники будут навязывать свою волю, сообщает в понедельник иранский телеканал «Пресс-ТВ» со ссылкой на замглавы МИД Ирана Аббаса Аракчи.
«Главный иранский переговорщик по атому заявил, что Тегеран покинет переговоры, если другие стороны попытаются навязать свою волю Исламской Республике», - отмечает телеканал.
Переговоры «шестерки»  международных посредников и Ирана проходят в Женеве в различных форматах с минувшей пятницы, передает «Интерфакс»
Предыдущий раунд переговоров состоялся 18 января в Женеве. 24 ноября прошлого года истек срок, к которому «шестерка» и Иран должны были урегулировать все проблемы, связанные с иранской ядерной программой. Стороны договорились продлить срок обсуждения.
Цель нынешних переговоров - выработка всеобъемлющего соглашения об окончательном урегулировании иранской ядерной проблемы. По взаимной договоренности, соглашение должно быть готово к 30 июня этого года.