«Լոս Անջելեսի միջազգային օդանավակայաններ» հաստատությունը խզում է ավելի քան 845 հազար դոլարի պայմանագիրը «Gephardt Government Relations» ֆիլմայի հետ, որը գործում է որպես Թուրքիայի գրանցված օտարերկրյա գործակալ եւ նպաստում է Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությանն ուղղված ջանքերին: Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացրեցին Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի ծառայությունից:
Անցյալ տարեվերջին կազմակերպությունը քաղաքապետ Էրիկ Գարսետտիին կոչ էր արել խզել Լոս Անջելեսի կապերը նախկին կոնգրեսական, Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության հայտնի ջատագով Դիք Ջեֆարդտի հետ, ինչպես նաեւ դադարեցնել «Լոս Անջելեսի միջազգային օդանավակայաններ» քաղաքային հաստատության հետ պայմանագրի գործունեությունը, որը ղեկավարվում է 7 հոգանոց խորհրդի կողմից:
Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Նորա Հովսեփյանը ողջունում է այս որոշումը: «Դիք Ջեֆարդտը Կոնգրեսից հեռանալուց հետո, որտեղ ջանասիրաբար փորձում էր հասնել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւերի նախագծերի ընդունման, հիմա դարձել է վճարվող լոբբիստ: Այժմ բոլորովին հակառակ դիրք բռնելով՝ նա հսկայական փողեր է ստանում թուրքական կառավարությունից, որպեսզի իր նախկին գործընկերների շրջանում քարոզի դեմ հանդես գալ Հայոց ցեղասպանության հարց շուրջ արդարության հասնելու գործում: Որպես Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող անձ՝ նա արժանի չէ Լոս Անջելեսի քաղաքացիներից ստացվող ոչ մի դոլարի, եւ չպետք է որեւէ կապ ունենա մեր մեծ ազգի հետ»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի հայերին ներկայացնող կազմակերպությունների կոալիցիան ավելի քան 200 նամակ է ուղարկել ձեռնարկություններին, համալսարաններին եւ ոչ կառավարական կազմակերպություններին, որոնք համագործակցում են լոբբիստական հինգ ընկերությունների հետ: Դրանք ներկայում աշխատում են Թուրքիայի օգտին՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման նպատակով: Նամակներում կոչ է արվում, որպեսզի ընկերություններն այդ ֆիրմաներից պահանջեն դադարեցնել թուրքական կառավարության հետ պայմանագրերը՝ կապված այդ երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության ջանքերի ակտիվացման հետ: Եթե ֆիրմաները հրաժարվեն խզել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները, ապա ընկերություններին կոչ կարվի դադարեցնել դրանց հետ պայմանագրերի գործունեությունը:

The Armenian National Committee of America – Western Region is encouraged that Los Angeles World Airports (LAWA) is terminating a contract worth over $845,000 with Gephardt Government Relations, a firm which serves as a registered foreign agent for Turkey and a major tool in efforts to deny the Armenian Genocide.
Late last year, the ANCA-WR called upon Los Angeles Mayor Eric Garcetti to end any ties between the City of Los Angeles and Dick Gephardt, a known genocide denier, including a contract he had with LAWA. A seven-member Board of Airport Commissioners, six of whom were appointed last year by Mayor Eric Garcetti and approved by the Los Angeles City Council, governs LAWA.
“Since leaving Congress where he worked hard to pass Armenian Genocide resolutions, and now becoming a paid lobbyist, Dick Gephardt has gotten rich earning huge sums of money from the Turkish Government to lobby his former colleagues to deny justice for the Armenian Genocide in a complete reversal of his position on the issue. As a Genocide denier, he doesn’t deserve a single dollar from the citizens of Los Angeles, and should have no association with our great city,” said ANCA-WR Chair Nora Hovsepian.
The move by the ANCA-WR to seek termination of LAWA’s contract with Gephardt coincided with the launch of a nationwide campaign by a coalition of Armenian American groups, including the ANCA, to pressure Gephardt, former House Speaker Dennis Hastert (Dickstein Shapiro, LLC), Greenberg Traurig,
Alpaytac, and LB International to stop advancing the Turkish
Government’s Armenian Genocide denial agenda or face public scrutiny
and protest.
The effort was launched on January 29th, with over 200
letters sent to Turkey’s lobbying firms and the top businesses, universities, and NGOs who use their services, giving them until February 28th to drop their association with Turkey’s genocide denial or end their relationships with these public relations firms. Among those receiving letters were PepsiCo, TIME Inc., Amazon, and the Chrysler Corporation, in addition to many others.