ԱՄՆ-ին չհաջողվեց գլոբալ կոալիցիա ստեղծել Ռուսաստանի դեմ: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Չնայած մասշտաբներով աննախադեպ արշավին, Վաշինգթոնին չհաջողվեց գլոբալ հակառուսական կոալիցիա կազմակերպել: Աշխարհի պետությունների ճնշող մեծամասնությունը, այդ թվում եվրոպական, պաշտպանում է հավասարաչափ, փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված երկխոսությունը՝ համագործակցության լայն սպեկտրով»,-ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Դիվանագիտական ակադեմիայում:
Լավրովը նաեւ նշել է, որ Մոսկվան չի հրաժարվում Արեւմուտքի հետ փոխգործակցությունից: Նա հավելել է, որ դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանը վերանայելու է իր ընտրած կուրսը՝ դրսի ճնշումների ազդեցության տակ:

США не удалось «сколотить» глобальную коалицию против России. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров, передает РИА Новости
«Несмотря на беспрецедентную по масштабам кампанию, Вашингтону не удалось сколотить глобальную антироссийскую коалицию. С подавляющим большинством государств мира, в том числе со многими в Европе, поддерживается равноправный взаимоуважительный диалог по широкому спектру направлений сотрудничества», — сказал он, выступая в Дипломатической академии.
При этом министр отметил, что Москва не отказывается от взаимодействия с Западом.
Лавров добавил, что это не означает, что Россия пересмотрит выбранный курс из-за оказываемого давления извне.