Հայաստանում Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղը ինքը կորոշի ուսման վարձի չափը։ այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեց կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում մշտական ուսանողների համար գործում են ուսման վարձի սահմանափակումներ։ Միջազգային արտոնագրով Մագիստրատուրայի համար առավելագույն շեմը տարեկան 1,3 մլն դրամն է։ Սահմանափակումները չեն վերաբերում ոչ մշտական ուսանողների եւ աշխարհի 200 լավագույն համալսարանների ցուցակում ընդգրկված ԲՈՒՀ-երի համար։
«Չեմ կարող ասել, թե ինչ վճարներ կսահմանի ՄՊՀ-ն, սակայն նա նախատեսվածից բարձր վճար սահմանելու իրավունք կունենա»,- պարզաբանել է Աշոտյանը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 20-ին Մոսկվայում համաձայնագիր էր ստորագրվել Երեւանում Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղ բացելու պայմանների մասին։
2014թ. Times Higher Education-ի վարկածով աշխարհի 200 լավագույն ԲՈՒՀ-երի ցուցակում ՄՊՀ-ն զբաղեցնում է 114-րդ տեղը:

YEREVAN. – The Moscow State University (MSU) branch in Armenia will decide its tuition fee, Minister of Education and Science Armen Ashotyan told Armenian News-NEWS.am.
Ashotyan recalled, however, that there are limits on tuition fees for the resident university students in Armenia. But these limitations do not apply for non-resident students and the institutions of higher education—such as the MSU—that are on the list of the world’s top 200 universities.
“I can’t say what [tuition] fees the MSU [in Armenia] will set, but it will be entitled to set a higher fee than expected,” the minister explained.
An agreement was signed in Moscow on February 20, and with respect to the terms for opening an MSU branch in Armenia’s capital city of Yerevan.