Վերջին տարիներին Մեքսիկայի գլխավոր դատախազի պաշտոնը զբաղեցնող Խոսե Մուրիլյո Քարամը, փետրվարի 27-ին հեռացել է իր պաշտոնից՝ կապված ուսանողների զանգվածային սպանության սկանդալի հետ: Նա գլխավորել է ագրարային, տարածքային եւ քաղաքային զարգացման նախարարությունը, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Իգուալա քաղաքում ուսանողներն անհետացել են նախորդ տարվա սեպտեմբերին: Քննությանը հայտնի է դարձել, որ նրանց առեւանգել են ոստիկանները եւ հանձնել հանցավոր խմբավորման անդամների ձեռքը:
Դրա հետ կապված կալանավորվել են Իգուալայի նախկին քաղաքապետը եւ ոստիկանության բազմաթիվ պաշտոնյաներ, իսկ երկրի նախագահը հայտարարել է սահմանադրական փոփոխությունների մասին, որով ուժեղացվում է պայքարը կոռուպցիայի եւ հանցավոր կառույցների ու պետական կառույցների սերտաճման դեմ:

Хосе Мурильо Карам, занимавший последние годы пост генерального прокурора Мексики, в пятницу ушел с этого поста в связи со скандалом с убийством студентов, возглавив министерство аграрного, территориального и городского развития, передает РИА Новости
Студенты в городе Игуала пропали в конце сентября прошлого года. Как стало известно впоследствии, студентов похитили полицейские и передали в руки бандитов.
В связи с этим были арестованы бывший мэр Игуалы и многочисленные полицейские чины, а президент Мексики объявил о конституционной реформе, предполагающей усиление борьбы с коррупцией и проникновением преступности во властные структуры, а также реформирование полиции.